Çukurambar Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Sarıkonak Apt No: 8/11 Çankaya / Ankara

  • Telefon

    0 (312) 286 44 64
  • E-Posta

    info@ibrahimsakcak.com
  • Pzt-C.tesi

    08:00 - 18:00

Gastrik By Pass

 

Laparoskopik Gastrik By Pass (Mide By Pass’ı)

Laparoskopik Gastrik By Pass (Mide By Pass’ı) Obezitenin cerrahi tedavisinde en etkili ve kalıcı cerrahi yöntemlerdendir. Laparoskopik (Kapalı) yöntemle yapılan bu ameliyat geri dönüşümsüzdür. Özellikle süper obez dediğimiz vücut kitle indeksi 50 Kg/m2’nin üzerinde olan bireylerde önerilmekle beraber da ha düşük kilolu bireylerde de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 

Bu ameliyat yönteminde mide üst kısmında 30 mililitre kadar bir rezervuar bırakıp alt kısmı ayrılmaktadır. Ayrıca, ince barsak midenin 70-120 cm alt tarafından getirilerek mideye ağızlaştırılmakta ve yenilen gıdaların oniki parmak barsağını pas geçmesi sağlanmaktadır.

 

Gastrik By Pass ameliyatı (Mide By Pass’ı) kimlere yapılmaz?

Vücut kitle indeksi 35 Kg/m2’nin altında olanlara bu ameliyat yapılmaz. Ayrıca bu ameliyatı olacak kişi 16- 60 yaş arasında olmalı, ruhsal hastalığı olmamalı, anestezi almasını engelleyen ciddi sistemik hastalığı olmamalıdır.

 

Gastrik By Pass ameliyatı sonrası ideal kiloya ne zaman ulaşılır?

Bu ameliyat sonrası ideal kiloya 2 yılda ulaşılır. Ameliyat sonrası ilk aylara hızlı olarak kilo kaybı olur, da ha sonra bu kilo kaybı hızı azalır. Çok hızlı kilo kaybı olması istenmez, çünkü vitamin ve elektrolit eksiklikleri ortaya çıkabilir. Bu durum kalp damar sistemi ve homeostazis dediğimiz vücudun kendi iş dengesinde sorunlara yol açabilir Ayrıca, hızlı kilo veren kişilerde ciltte sarkmalar olabilir.

Doç. Dr. İbrahim Sakçak

Videolar

Arabic English Turkish
WhatsApp WhatsApp Hattı