İnsülin iğnelerinden kurtulmak mümkün


DİYABETE AMELİYATLI TEDAVİ…

İnsülin iğnelerinden kurtulmak mümkün

 TİP 2 DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI) AMELİYATLARI

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından olan Diyabet (Şeker) hastalığı temelde 2 farklı tiptedir. Bunlardan tip 1 denilen ve doğuştan insülin salgılayan hücrelerin yokluğu sonucu ortaya çıkan şeker hastalığı çocukluk çağında teşhis edilir ve hasta ömür boyu insülin kullanmak zorunda kalır.  Tip 1 Diyabet hastalığı; Başarı oranları yüksek olmamakla birlikte pankreas nakli veya pankreas hücresi nakli ile tedavi edilebilmektedir.

Şeker hastalarının % 90’dan fazlasını oluşturan Tip 2 grubu ise ameliyatla tedavi edilebilmektedir. Ülkemizde son 3-4 yıldır yaygınlaşmaya başlayan bu ameliyatla eğer uygun hastaya yapılırsa % 92 oranında tamamen iyileşme sağlamaktadır.

Şeker hastalığı nedeniyle yapılan ameliyatlarda amaç ince barsağın distal denilen alt kısmını devreye sokarak insülin salgısını artıran ve insülin direncini azaltan hormonların salgısını artırmaktır. Bu amaçla yapılan ameliyatlardan başlıcaları Roux-en-Y Gastrojejunostomi, Mini Gastric By Pass, Jejunoileal By Pass, Duodenal Switch+ Biliopankreatic Diversiyon dur. Temelde benzer etkileri olan bu ameliyatlardan hangisinin yapılacağına cerrahın deneyim, tecrübe ve bilgisini hastasıyla paylaştıktan sonra karar verilmesi gerekir. Ancak özellikle Mini Gastric By Pass güvenli olması ve etkinliğinin de yüksek olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir.

 

KAÇ GÜNDE ŞEKER HASTALIĞI YOK OLUYOR?

Şeker hastalığı ameliyatında amaç ince barsağın alt kısımlarını sindirim sisteminde öne çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu sayede barsağın bu kısmından salgılanan GLP-1, Substans YY, P Selektin gibi hormonların salgısının artışı sağlanmaktadır. Bu hormonlar kandaki şeker seviyesini ayarlayan insülin hormonuna olan direnci azaltarak etki göstermektedirler. Bu nedenler ameliyat sonrası etki hemen ortaya çıkar ve zamanla giderek artar. Genellikle bir ay sonra diyabete elveda denilir. Günde 150 ünite insülin enjeksiyonu yapan kişi 2. günden itibaren 15-20 ünitenin kan şekerini düşürdüğünü fark edecektir. Yaklaşık 1 ay sonrada insülin ihtiyacı tamamen yok olur. Oral antidiyabetik dediğimiz ilaçları ise 3-4 ay süreyle kullanmak gerekebilir.

NİÇİN AMELİYAT?

Genellikle hastalarımızın özellikle yakınları ve bazı sağlık personelleri tarafından ilacını kullan niye kendini riske atıyorsun gibi telkinler olduğu hastalarımızdan bize iletilmektedir. Ancak bilimsel veriler bunun aksini göstermektedir. Obezite veya şeker hastalığı birlikte veya ayrı ayrı olan insanların ortalama ömrü en az 15 yıl kısalmaktadır. Kalp krizi, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon nedeniyle ani ölümler çok sık yaşanmaktadır ve bu durum doğal bir ölüm olarak kabul edilmektedir. Oysaki bu kişiler bu hastalıkları taşımamış olsa daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacakları bir gerçektir. Ameliyatlarda risk yüzde birlerin altındadır. Bu konuda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok deneyimli ve başarılı cerrahlar bulunmaktadır. Her gün riskle yaşamaktansa bir kez bu riske girip ömür boyu rahat etmek. Tercihi yapmak gerekir.

HASTAYI NASIL BİR SÜREÇ BEKLİYOR?

Bu ameliyat malasef her şeker hastasına yapılamıyor. Hastaların ancak yüzde 60-70’i bu ameliyata uygun çıkıyor. Bunun için kliniğimize gelen hastaya bazı testler uyguluyoruz ve bunun sonucunda karar veriyoruz. Bu süreç bir gün sürüyor. Ameliyat için uygun olduğu belirlenen hasta, hastaneye yatırılıp Anestezi uzmanının ve Endokrinoloji uzmanının muayenesinden sonra ameliyata alınıyor. Ameliyat bir buçuk saat kadar sürüyor. Genellikle yoğun bakım ihtiyacı olmuyor. Aynı gün yatağına alınan hasta yürütülüyor. Ertesi gün ağızdan sıvı gıdalar başlanıp günler içinde normale yakın beslenmeye geçiliyor. Hasta erken doygunluk hissettiği için eskisine göre çok daha az gıda ile doyuyor. Bu süreçte vitamin tableti başlanıyor. Kilo verme süreci bitince bu da kesiliyor. Ancak vitamin B12 ayda bir iğne olarak kas içine yapılıyor. Ameliyattan bir hafta sonra rahatlıkla iş hayatına ve sosyal yaşama başlanabiliyor.


Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63 - 0 (312) 286 44 64