Mide Btoksu


 

MİDE BTOKSU TEDAVİSİ

Bu bağlamda son yıllarda adı daha çok duyulmaya başlayan bir yöntem ise Mide Btoksu (Gastric Btox İnjection)’dur. Mide btoksu endoskopik olarak uygulanmaktadır. Midenin iç yüzeyinde 8-10 farklı noktasına 100 ile 500 ünite arasında değişen oranlarda enjeksiyon yapılmaktadır. Btoks sağlık ve kozmetik amaçlı olarak pek çok konuda uygulanmaktadır. Yüzdeki kırışıklıklar, terlemenin önlenmesi, anal fissür gibi sağlıklı ve kozmetik sorunlarında kullanılan btoks artık obezitenin tedavisinde de kullanılmaktadır. Obezite tedavisinde yeni bir çığır açan btoks uygulaması 20 dk gibi kısa bir sürede gerçekleşmekte ve hastanede yatış gerekmemektedir. Herhangi bir riski yok denecek kadar az bir yöntemdir. Tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi Botulinum A toksini bu amaçla kullanılmaktadır.

Mide b.toksu uygulanacak kişinin erişkin çağda olması ve çok ileri yaşlarda olmaması gerekir onun dışında endoskopiyi yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmayan en az 18 en fazla 70 yaşındaki kişilere mide b.toksu yapılabilir.
Mide b.toksu uygulandıktan sonra hemen etkisini gösterir. B.toks mide kaslarını gevşeterek alınan gıdaların sindirimini ve mideden bağırsaklara geçmesini geciktirir normalde gıdaların mideden bağırsak sistemine geçişi 4-6 saat kadar sürer. B.toks uygulandıktan sonra mideden gıdaların bağırsaklara geçiş süresi 10-12 saat kadar bir zaman alır. Bu da kişinin uzun süre kendini çok hissetmesi ne neden olur. Mide b.toksu uygulandıktan sonra ilk aylarda daha fazla olmak üzere ortalama 15 kilogram kadar kilo verilir ancak kişinin önceki kilosu ve metabolizması burada önemli rol oynar. Örneğin bir 60 santimetre boyunda 150 kilogram ağırlığında olan biri ile yine bir 60 santimetre boyunda 100 kilogram ağırlığında olan kişi aynı hızda ve oranda kilo vermeyebilir. Kilo miktarı arttıkça verilebilecek kiloda artmaktadır.
Mide b.toksu uygulanacak kişinin erişkin çağda olması ve çok ileri yaşlarda olmaması gerekir onun dışında endoskopiyi yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmayan en az 18 en fazla 70 yaşındaki kişilere mide b.toksu yapılabilir.
Mide b.toksu obezite ve fazla kilolar için uygulanan cerrahi yöntemlere göre yan etkisi ve komplikasyonları yok denecek kadar az olan bir yöntemdir. Mide b.toksu uygulaması, eğer kişinin allerjik bir reaksiyonu oluşmazsa işlem sorunsuz olarak gerçekleşmektedir. Mide b.toksu uygulaması endoskopik yöntemle yapılmaktadır. B.toks; enjeksiyon yöntemi ile mide içinde 8 ile 20 arasında değişen farklı noktalara uygulanmaktadır. Mide b.toksu uygulamasının bilinen ciddi bir komplikasyonu yoktur. Çünkü midede kesme işlemi veya herhangi bir cerrahi işlem yapılmamaktadır.

Ulusal Basında Çıkan Haberler

 

Mide Btoks
u


Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63 - 0 (312) 286 44 64