Çukurambar Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Sarıkonak Apt No: 8/11 Çankaya / Ankara

  • Telefon

    0 (312) 286 44 64
  • E-Posta

    info@ibrahimsakcak.com
  • Pzt-C.tesi

    08:00 - 18:00

Obezite S.S.S

Obezite her zaman aşırı beslenmeye mi bağlıdır?

Obezite bazen hormonal bozukluklara bağlı olarak ta oluşabilmektedir. Özellikle böbrek üstü bezi veya hipofiz bezi kaynaklı sebeplerle kortizol hormonunun aşırı salgılanmasına bağlı olarak tipik görüntüsü olan ve vücudun bazı bölgelerinde aşırı yağlanmaya sebep olan Cushing Hastalığı obeziteye sebep olmaktadır. Yine kanda tiroid bezi hormonlarının azlığıyla ortaya çıkan hipotiroidi Obeziteye neden olabilmektedir. Bu hastalıkların neden olduğu obezite çok az bir hasta grubunda karşılaşılmaktadır. Obezite tedavisi için başvuran hastaların tamamına yakında kanıtlanmış bir hormonal bozukluk görülmemektedir.

Obezite’nin ameliyat dışı tedavileri Varmıdır?

Obezite tedavisinde ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, akupunktur uygulanması gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin kalıcı ve etkili kilo kaybı sağlama oranı % 3-4 oranındaki kişilerde başarılı olabilmektedir ve büyük oranda başarısız denemelerden öteye gidememektedir. Özellikle morbid obezite ve da ha üstü kilolarda başarısızlık daha da artmaktadır.

Obezitenin Tedavisinde Ameliyat Dışı Hangi Yöntemler Vardır?

Önemli bir sağlık sorunu olan ve gön geçtikçe da ha büyük kitleleri ilgilendiren bir sağlık sorunu olan obezite’nin tedavisinde öncelikle basit ve kolay uygulanabilir yöntemlerden başlanarak sorunun çözümü ile mücadele etmek gerekir. Obezite’yle mücadele için öncelikle fiziksel egzersiz, diet, yaşam tarzı değişiklikleri, akupunktur ve ilaç tedavileri gibi yöntemlere başvurulabilir. Ancak Vücut kitle indeksi çok yüksek olan örneğin, 170 boyunda 130 kg ağırlığında olan bir kişide bu tedavi yöntemleri hemen her zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Diet: Enerji alımının azaltılmasına dayanmaktadır. Sağlıklı bir insan günde 2500-3000 kcal(kalori) harcamaktadır. Vücut ağırlığından 1 kg kaybetmek için yaklaşık 7000 kalori eksik alınmalıdır. Bu da günde 500 kalori az alan birey için 2 hafta süre gerektirir. Bu konuda çok sıkı diyet programları vardır. Ancak günde 500 kalori alınarak yetinilen bir program ciddi vitamin ve elektrolik eksikliklerine neden olarak kalpte ritm bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle bu bireyler yakından laboratuar testleri ile takip edilmeli ve ilave vitamin ve elektrolit takviyeleri almaları gerekir. Özellikle vücut kitle indeksi 27 ile 30 Kg/m2 arasında olan fazla kilolu bireylerde diet ile kilo kontrolü önerilmektedir.

Obezitenin Cerrahi tedavisinde hangi yöntemler uygulanmaktadır?

Diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda Obezitenin ameliyat ile tedavi yöntemleri başlıca seçenek olmaktadır. Pek çok ameliyat yöntemi olmasına karşın günümüzde sıklıkla Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ve Roux-N-Y Gastrik By Pass (Mide By Pas’ı) en çok uygulanan yöntemlerin başında gelmektedir. Bu iki yöntemin birbirlerine üstün oldukları bazı tarafları vardır. Sleeve Gastrektomi Teknik olarak da ha kolay bir yöntem olmasına karşın, uzun dönem sonuçları konusunda yeterli bilgi yoktur. Hasta tekrar kilo alırsa Gastrik by pass yapılması gerekir. Gastrik by pass ise teknik olarak da ha zor, da ha riskli bir ameliyat olmakla birlikte uzun dönem etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Hangi yöntemin uygulanacağı hasta ile cerrahın birlikte vereceği karara bağlı olmalıdır.

Diğer cerrahi tedavi yöntemleri arasında Laparoskopik Ayarlanabilir Gastrik Bant (LAGB),Fobi Poş Uygulaması, Gastrik Plikasyon, Mini Gastrik By Pass, Bilio Pankreatik Diversiyon, Bilio Pankreatik Diversiyon+Duodenal Switch gibi yöntemler bulunmakla beraber nadiren uygulanmaktadırlar. LAGB önceki yıllarda ülkemizde en çok uygulanan yöntemlerde olmakla birlikte bant ile ilgi sık sorunlar yaşanması sebebiyle artık nadir uygulanan bir cerrahi yöntemdir.

Doç. Dr. İbrahim Sakçak

Videolar

Arabic English Turkish
WhatsApp WhatsApp Hattı