Şeker Hastalığı Belirtileri


Diyabet (Şeker) Hastalığı kanda normalde bulunan Glukoz’un olması gereken değerlerin üzerinde olmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Şeker hastalığının iki tipi vardır. Tip 1 ve Tip 2. Tip 1 Şeker hastalığı çocukluk çağında ortaya çıkan ve kanda insülin hormonunun olmadığı bir hastalıktır. Tip 2 Şeker hastalığı ise kanda insülin var ancak hücresel düzeyde bu hormonun görev yapmasına karşı direnç vardır. Tip 1 Şeker Hastalığı Tüm şeker hastalarının % 10’unu oluşturur.

Tip 2 Şeker hastalığı tüm şeker hastalarının % 90’ını oluşturur ve genellikle 30 yaşından sonra ortaya çıkar. Şeker hastalığı ortaya çıktıktan sonra bazı belirtiler verir. Bu belirtiler genellikle önce ciddiye alınmaz veya başka sebeplere bağlanır. Ancak, yapılan tahliller gerçeği ortaya koyar. Şeker hastalığını erken fark etmek ve erken tedavi etmek gelişebilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilir. Çünkü fark edilmez ve ciddiye alınmaz ise koma durumuna neden olabilir. Şeker hastalığını erken teşhis etmek için bazı belirtiler ortaya çıktığında bir doktora gideler tahlilleri yaptırmak gerekir. Bu belirtilerin başlıcaları şunlardır;

Çok su içme ve çok idrara çıkma: Kanda yükselen Glukoz’un atmak için böbrekler daha çok idrar oluşturmaktadır.

Çok sık acıkma ve buna rağmen kilo verme: Hücrelerin ana enerji kaynağı glukoz’dur. Ancak insülin direnci nedeniyle hücreler kanda glukoz bulunduğu halde bunu kullanamadığı için enerji kaynağı olarak kaslardaki proteini kullanır. Bu da kilo vermeye ve güçsüzlüğe neden olur.

Eskisine göre çabuk yorulma ve halsizlik hali: Enerji için kasların kullanılmasına bağlı olarak oluşur.

Mide bulantısı: Yükselen glukoz bulantı hissine neden olur.

Nefeste hoş olmayan koku: kanda glukoz yüksek olmasına rağmen enerji kaynağı olarak proteinler kullanılır. Bu proteinler kullanıldıktan sonra ortaya çıkan artık ürün Koton’lardır. Aseton bu ürünlerden biridir ve aseton nefesle verilir ve gaz halinde olduğu için havaya karışarak kötü kokuya neden olur.

Burada dikkat edilmesi gereken, bu belirtilerin olduğu herkes şeker hastası değildir. Ancak, bu belirtiler şeker hastalarında sık görülür, bazı şikâyetler başka hasrtalıklarda da görülebilir. Örneğin ağız kokusu ağız hijyeni bozukluğuna bağlı olabilir.


Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63 - 0 (312) 286 44 64