Şeker Hastalığında Doğru Bilinen Yanlışlar


Her şeker hastalığı aynı değildir.

Şeker hastalığının iki tipi vardır. Tip 1 denilen ve kanda insülin yokluğu nedeniyle ortaya çıkan tip şeker hastalığında dışarıdan insülin verilmesinden başka kabul gören bir tedavi yöntemi yoktur. Tip 2 denilen ve insülin direnci ile ortaya çıkan şeker hastalığında ise kanda insülin normal düzeyde var fakat direnç olduğu için etkisini gösteremez. Şeker hastalarının % 90’ı tip 2 dir.

Şeker hastalığı şekerli gıdalar tüketildiği için mi olur?

Tip 2 denilen ve 20’li yaşlardan sonra karşılaşılan Şeker hastalığının temel sebebi insülin direncidir. Şekerli gıda tüketmekle ilgisi bu gıdalar alındığında kan şekeri yükselir, insülin direnci olmayan kişilerde insülin salgısı artarak kan şekerini normal seviyeye düşürür, şeker hastalarında ise insüline direnç olduğu için kan şekeri düşmez.

Şeker hastaları ilaç kullanırsa komplikasyonlar önlenir mi?

Şeker hastalığında ilaçlarla tedavi yapıldığında kan şekeri seviyesi kısmen kontrol altına alınır. Bu tedavi kan şekerini kontrol edebilir ancak, komplikasyonları önleyemez. Bu komplikasyonlar körlük, böbrek yetmezliği, kalp damarlarında tıkanıklık, bacak damarlarında darlık ve kangren oluşması, sini,r sisteminin fonksiyon kaybı ve buna bağlı his kaybıdır.

Şeker hastalığının ilaç kullanmaktan başka çaresi yokmu dur?

Şeker hastalığının tedavisinde ilaçlar kısmen kontrol sağlamakla birlikte, süreç içinde sürekli daha çok ilaç ve insülin kullanmak gerekmektedir. Son yıllarda ilaçların yerine geçen ve şeker hastalığını kalıcı olarak önleyebilen cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu ameliyatlar uygun hastalarda yapıldığında şeker hastalığını % 92 ile % 98 oranında tamamen tedavi ortadan kaldırabilmektedirler.


Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63 - 0 (312) 286 44 64