Çukurambar Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Sarıkonak Apt No: 8/11 Çankaya / Ankara

  • Telefon

    0 (312) 286 44 64
  • E-Posta

    info@ibrahimsakcak.com
  • Pzt-C.tesi

    08:00 - 18:00

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) S.S.S

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) günümüzde obezite’nin cerrahi tedavisinde en sık yapılan ameliyatlardandır. Bu ameliyatta midenin yaklaşık 2/3’lük kısmı çıkarılarak mide adeta uzunlamasına tüp şekline getirilmektedir. Küçülen mide hacmi nedeniyle erken doyma olmakta ve kilo kaybına neden olmaktadır. Bu ameliyat ile midenin çoğunlukla fundus kısmından salgılanan Ghrelin (iştah hormonu) salgılanmasıda büyük oranda azalmaktadır. Ameliyat sonrası hormonal olarak iştahı azalan kişiler daha az yeme ihtiyacı hissetmektedirler.

Sleeve (Tüp Mide) Gastrektomi Ameliyatı sonrası Mide tekrar büyürmü?

Bu ameliyatı geçiren kişilerde midenin tekrar büyüyebileceği konusunda uzun dönem takip sonuçları olmamakla birlikte başarılı bir ameliyattan sonra çok uzun yıllar etkili kilo kaybı sağlandığı bir gerçektir.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatı sonrası ideal kiloya ne zaman ulaşılır?

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatı sonrası yaklaşık 2 yıl içinde ideal kiloya ulaşılır. Ameliyat sonrası ilk at 10-15 kilo kadar kilo kaybı sağlanırken zamanla da ha yavaş kilo kaybı olur. Zaten çok hızlı kilo kaybı sağlanması istenmez. Çünkü hem vitamin ve elektrolit eksiklikleri gelişebilir, hemde vücutta sarkmalar oluşabilir. İdeali ortalama olarak ayda 4-5 kilo verilmesidir.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Ameliyat sonrası ilk 3-4 gün serumla beslenme yapılmaktadır. Bu dönem sorunsuz geçmiş ise öncelikle yudumlar halinde su ve tanesiz komposto başlanmaktadır. İlk hastanın sonunda çorba, sütlaç, muhallebi, süt, Yoğurt ve blendr’da çekilmiş sebze türü gıdalara geçilmektedir. Birinci ay tamamlandığında iyi çekilmiş kıyma ve yumurta mönü’ye dâhil edilmelidir.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatı sonrası vitamin ilaçları almak gerekirmi?

Ağızdan gıda almaya başladıktan sonra çoklu vitamin ve mineral içeren tabletlerde günde bir tane alınması önerilmekle beraber. Mide barsak sistemi hemen hemen eskisine yakın fonksiyon gördüğü için bu vitamin ve minerallerin eksikliği sıklıkla karşılaşılmaz.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatı sonrası kilo verip, tekrar almaya başlanırsa ne yapmak gerekir?

Bu durumda tüp mide nedeniyle küçültülen mide hacminin tekrar büyümeye başlamış olabilir. Skopi cihazı ya da Tomografi cihazıyla ağızda ilaç verilerek elde edilen görüntüler eşliğinde midenin büyüyüp büyümediği anlaşılmaya çalışılır. Eğer Mide büyümüş ise Gastrik By Pass (Mide Bay Pas’ı) veya Mini Gastrik By Pass ameliyatı yapılarak kilo alımının önüne geçilir.

Doç. Dr. İbrahim Sakçak

Videolar

Arabic English Turkish
WhatsApp WhatsApp Hattı