Mide Balonu

Mide Balonu Kilo vermenin en kolay yolu mide için balon kullanmaktır. Bu yöntemde, midede sıvı veya hava dolu bir balon, bir endoskop kullanılarak hafif anestezi altına yerleştirilir. Bu işlem 15-20 dakika sürer. Bu, midenin beslenme kapasitesini azaltır ve hızlı tokluk sağlar. Bu yöntemi kullanarak, hastalar birkaç ay içinde 7-8 kilo kaybedebilir. Bununla birlikte, bu balon 6 ay ve maksimum 1 yıl boyunca vücutta kalabilir ve endoskopik bir prosedürle 5-6 dakika içinde çıkarılır. 

Basit uygulama ve vücutta sürekli değişiklik olmaması, yöntemin avantajları olsa da eğer hasta kutu çıkarıldıktan sonra yaşam tarzını değiştirmezse ve diyetine devam etmezse kilo kaybı sağlanabilir. Bununla birlikte, kullanım süresi boyunca 6 ay ila 1 yıl arasında, insanlar nasıl düzgün bir şekilde yemek yiyeceğini öğrenirler. Günümüzde, popülaritesini yavaş yavaş kaybediyor olan bu yöntem, morbid kursu için ameliyat için çok riskli olan hastalarda veya obeziteye sahip kişilerde temel cerrahi için bir ilaç olarak kullanılmaktadır. BMI’si 30-40 kg / m2 olan kişiler için idealdir.

Mide Balonunun Etki Mekanizması

Mideyi şişirmek, morbid obeziteyi gideren bir prosedür veya obezite cerrahisine alternatif değildir. Mide Balonu mideyi azaltmak için bir cerrahi yöntem değildir, bu nedenle bu uygulamada operasyon yapılmaz.

Mide Balonu yöntemi sadece preoperatif kilo kaybı için morbid obezite ameliyatı için hazırlanan aşırı kilolu ve obez hastalar için kullanılır. Ek olarak, fazla kilolu hastalarda ameliyat için kabul edilmeyen bir yardımcı yöntem olarak kullanılır.

Bu yöntemde; Endoskopide, hastanın karnına yiyecek alımını sınırlayan, suyla dolu, yumruk büyüklüğünde bir balon yerleştirilir.

Ana operasyonlar ameliyat öncesi komplikasyon ve ölüm riskini azaltmak için BMI (BMI) ve 40 veya BMI (BMI) 35 ve ek hastalıkları olan hastalarda yapılır.

BMI (BMI), 30 kg / m2 üzerindeki diyet ve egzersiz programlarına rağmen kilo veremeyen hastalarda kullanılır.

Mide Balonu Uygulaması

 • İşlem, endoskopik bölümde sedanaljezi altında 15-20 dakika sonra gerçekleştirilir.
 • Hastalar 1 gün hastanede kalıyor ve postoperatif erken dönemde yiyecek alıyorlar.
 • Yeni geliştirilen balonlar (ayarlanabilir gastrik silindir sistemi) sayesinde hasta balonda 1 yıl kalabilir.
 • Doğru diyet ve egzersiz programları sayesinde 1 yılda 30-50 kg kontrollü kilo verebilirsiniz.
 • Balon, bir yıl boyunca kilo vermenin yetersiz olduğu düşünülen hastalarda ayarlanabilir bir Mide Balonu sistemi kullanılarak şişirilebilir.
 • Eski balonun çıkarılmasından sonra hastanın isteği üzerine yeni balon mideye geri koyulabilir.
 • Bariatrik cerrahiden daha ekonomiktir.

Balon Mideye Nasıl Takılır?

Bu cerrahi bir yöntem değildir. İşlem genel anestezi altında, hasta tamamen uyuduktan ve endoskopi eşlik ettikten sonra gerçekleştirilir. İlk olarak, midenin iç yüzeyi incelenir. Midede herhangi bir engel bulunmadığının anlaşılmasından sonra, balon bir endoskop kullanılarak yerleştirilir ve balonun özelliklerine uygun olarak belirli miktarda hava veya sıvı ile şişirilir. Kalış süresine ve silindirdeki sıvı miktarını kontrol etme yeteneğine bağlı olarak aynı amaca hizmet eden çeşitli silindir modelleri vardır. Doktorunuz size ayrıntılı olarak süreci anlatacaktır. 

İşlemden 12 saat önce yemeyi bırakmalı ve işlemden 6 saat önce sıvı almayı bırakmalısınız. Balon şişirildikten sonra mide bulantısı olabilir, bu nedenle gözlemlemek çok önemlidir. İşlem yaklaşık 20 dakika sürer. İşlemden sonra 1-2 saat izlenir ve daha sonra eve dönersiniz. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirileceğinden, bu günden sonra gidemezsiniz. Mide Balonu, cerrahi yöntemler kadar olmasa da etkili kilo kaybı sağlayabilir.

Mide Balonu İçin Endoskopik Sistem (Kilo Kaybı İçin)

Bu, hasta normal bir endoskopi seansı sırasında uyurken endoskopi kullanarak mideye yerleştirilen bir silikon balondur. Kilo vermede çok etkili bir yöntem olan mide balonunun yan etkileri oldukça nadirdir. Balonun mide için amacı yiyecek miktarını azaltmak, yer kaplamak ve midede dolgunluk hissi yaratmaktır. 

Midedeki balon şişirilerek yaklaşık 500-700 metreküp elde edilir. Balon midede kalır ve endoskopi durur. Mide Balonu midede 6 ay ile 1 yıl arasında tutuldu. Bazı balonlar ayarlanabilir. Kilo verme durumunuza bağlı olarak bu şişebilir veya sönebilir. Çok nadir görülen yan etkiler balonun sönmesini ve bağırsak tıkanmasını; Ancak bu durum yeni balon üretim sistemiyle ortadan kalktı. Top çıktığında, midede kalır ve bağırsak tıkanmasına neden olmaz. Balonun 6-12 ay sonra çıkarılması sedasyon ile endoskopi ile yapılır.

Ameliyat Olmadan 30 Dakika İçinde İşlem Tamamlanır

Mide Balonu, mideye endoskopik yöntemle sokulur. İşlem süresi en fazla 30 dakikadır. Mide Balonu genel anestezi altında uygulanır. Hasta uyandıktan sonra gerekli muayeneleri yapmak ve evine göndermek gereklidir. Bir balon mideye ilk kez yerleştirildiğinde, doktor balonun sandalyede olup olmadığını ve hastanın vücudunun balonu alıp almadığını kontrol eder. Sonra hasta haftada bir kez doktora gider. Bu kontroller ihmal edilmemelidir. İhmal edilirse; Balon kendi kendine sönebilir ve barsak tıkanıklığına veya mide ülserine neden olabilir.

Mide Balonu Yöntemleri

Bir balon, sıvı bir balondan daha az acı verir. Sıvı bir balon, ilk üç gün boyunca karın ağrısı ve kusma gibi şikayetlere neden olur. Ek olarak, balon hacim olarak küçük olmasına rağmen, ağırlığı karın ağrısına neden olabilir. Bu durum midede herhangi bir soruna neden olmaz. Zaten balon yöntemleri, uzman kontrolü altındaki vücut kitle indeksine göre uygulanır. Balonu çıkardıktan sonra, hasta düzenli beslenmezse ve sağlıklı hissetmiyorsa, hasta eskisinden daha hızlı kilo alabilir.

Kimler Mide Balonu Uygulamasına Başvurabilir / Başvuramaz?

Kilo problemi olan, kilo verememe şikayeti olan şikayetler veya obezitesi olan hastalara ameliyattan önce kilolarını azaltmak ve ameliyat için kolaylık sağlamak için uygulanabilir.

Hamile kadınlar ve kortizol kullananlar mide balonu almazlar.

Midede mevcut bir yara sorunlara neden olabilir. Bu durumda, balon mideye sığmaz.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Şikayetler Nelerdir?

Mide balonu bir kişinin ağrı eşiğine bağlandıktan 1-2 saat sonra kramp, bulantı ve kusma oluşabilir. Bunlar çok normal ve beklenen semptomlardır. Midenin balon alımı yaklaşık 3-4 gün sürer. Bu şikayetler azalmaya devam edebilir. Hastaneden taburcu edildikten sonra, hasta mide, kramplar ve mide bulantısını korumak için ilaçlar verilir. Böylece bu sürenin daha kolay üstesinden gelinir. Mideye balona ne kadar çabuk alıştığına bağlı olarak normal yaşama dönmek daha az veya daha fazla zaman alabilir.

Balonu Yerleştirdikten Sonra Süreç Nasıl İşler?

Top takıldıktan sonraki ilk günlerde kendinizi biraz garip hissedebilirsiniz. Bazı hastalar yiyecek alımında bulantı hissedebilir. Kusma bazen mümkündür. Bu şikayetler ilk haftadan sonra kaybolur. Açlık ilk haftada bastırılır. Açlık ikinci haftada yavaş yavaş geri gelir, ancak doygunluk daha az gıda ile hissedilir. 3-6 hafta arasında, karnınız tamamen balona uyarlanır ve daha fazla yiyecek tüketebilirsiniz. Bu süreçte yeme alışkanlıklarınızı iyileştirmeye çalışmalısınız. Hızlı yememelisiniz, dolgunluk hissi doğduğunda yemeyi bırakmalısınız. Bu süreçte yedikten sonra mide bulantısı ve hıçkırık gibi semptomlar geliştirirseniz, çok fazla veya çok hızlı yemeniz anlamına gelir. Yaşam tarzındaki değişiklikler (egzersiz ve beslenme), gelecek haftalarda devam eden kilo kaybı için çok önemlidir.

Mide Balonu Uygulamasının Ana Komplikasyonları Nelerdir?

Reflü Özofajit: Yiyecekler midede daha uzun süre kaldığında, midenin asitliğinin artması oluşabilir. Bu durumu ilaçla tedavi edebilirsiniz.

Mide Ülseri: Balonun mide ve mide asidine sıkışması nedeniyle gelişebilir. Genellikle ilaçla tedavi edilebilir.

Mide Kanaması: genellikle ülserden kaynaklanır. Başarılı bir şekilde ilaç tedavisi ve gerekirse balon çıkarmasıyla endoskopi ile tedavi edilir.

Balonun Kaybolması: Bir balon nadiren kendiliğinden söner. Bu olursa, cihazdaki metilen mavisi boyası nedeniyle idrarınız yeşile / maviye döner. Yeşil idrar görürseniz, kısa sürede doktora başvurmalı ve endoskopi ile kontrol etmelisiniz.

Balonun Göçü (Bağırsaktan Geçen): Balon kendiliğinden çıkarsa, mideden çıkabilir ve ince bağırsağa girebilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa; genellikle sönük bir balon bağırsak hareketi nedeniyle çıkarılır ve nadiren cerrahi müdahale gerektiren bağırsak tıkanıklığına neden olur.

Mide Balonu İle Kilo Vermek

Ortalama olarak, bir ventriküler balon prosedürü uygulanan hastalar aşırı kilolarının % 20 ila % 30’unu kaybederler (her biri vücut kitle indeksini 25’in üzerine çıkaran her ağırlık aşırı ağırlığa dahil edilir). Bununla birlikte, her hastanın ağırlığı, bireysel durumlara ve doktor talimatlarının izlendiği dereceye bağlı olarak değişir.

Mide Balonu: Riskli Hastalar İçin Güvenli Bir Prosedür

Bu tedavi yöntemi cerrahi ve ilaç içermez. Bu yöntemin avantajı, çok az komplikasyon riski olmasıdır. Mide Balonu, kilo vermede bağımsız bir yöntem olarak kullanılabilir. Ek olarak, bu işlem cerrahi riskini azaltmak için diğer işlemlerden önce uygulanabilir. Aşırı şişmanlık durumunda, teknik nedenlerden dolayı bariatrik cerrahi yapılamaz. Mide Balonu, en iyi sonuçlar için kısa aralıklarla birkaç kez kullanılabilir.

Mide Balonu İlaç Kullanımını Etkiler Mi?

Mide Balonu ilacın çalışması için gereken zamanı yavaşlatabilir. Çünkü Mide Balonu da gastrik boşalma süresini yavaşlatır. İlaç etkinliği konusunda herhangi bir soruna neden olmazlar. Mide balonu ile kullanılacak ilaçların yan etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Mide ülseri ve kanamaya neden olabilecek ilaçlardan kaçınılmalıdır. Mide rahatsızlığına neden olabilecek ilaçlara maruz kalmamak ve reflü semptomlarını önlemek için, balon midede iken mide koruyucu kullanmanız önerilir.

Mide Balonu Patlar Mı?

İntragastrik silindirler patlamaz, ancak nadiren de olsa nüfuz edebilirler. Balonları şişiren sıvının rengi mavidir, bu nedenle bir sızıntı olursa, dikkat çekicidir. Balonlardan mavi sıvı şişerse, hastanın idrarı yeşile döner. Böyle bir durum fark edildiğinde; Silindirin normal konumda olup olmadığını ve hacminde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edilmelidir.

Mide Balonu İçindeki Sıvı Azalırsa Ne Olur? Ne Yapılmalıdır?

Mide Balonu metilen mavisi denilen bir renk boya ile doldurulur. Dışarı çıkarsa, idrarınızın rengini yeşil veya mavi olarak değiştirir. Bu, balonun neslinin tükenmesini veya sızmasını erken bir aşamada anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu durumda, balon çıkarma ve endoskopik izleme için derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Mide Balonu Nasıl Kilo Verdirir?

Midenizin iç hacminin belirli bir kısmını kaplayarak, daha az yemenize, daha az yemenize yardımcı olur. Silindir kurulduktan sonra bir oturuma silindir yerleştirilmeden önce yiyebileceğiniz maksimum miktarı yiyemezsiniz. Gastrik bir balonun diğer bir avantajı, yiyeceğin mideden geçişini yavaşlatarak daha uzun süre tam hissetmenize yardımcı olmasıdır.

Uygulamadan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Balonu uyguladıktan hemen sonra özel bir beslenme uzmanı yardımı ile beslenme programı düzenlenir. Bu programa hastanın uyumu ve kilo kontrolü düzenli olarak izlenir.

 • Üç ana ve üç ara öğün tüketilmelidir.
 • Tüketim için ürün seçerken, yüksek bir protein içeriği dikkate alınmalıdır.
 • Tüketilen tüm yiyeceklerin karbonhidrat ve yağ içeriği kontrol edilmelidir.
 • Katı sıvının ayrılmasına dikkat edilmelidir, sıvı gıda alımından en az 15 dakika sonra tüketilmelidir.
 • Çok iyi çiğneme yiyecekleri yutulmalıdır.
 • Yemek zamanı en az 20 dakika olmalıdır. Hızlı yiyecekler yemek, acı ve tokluk hissini uyandıracaktır.
 • Gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Alkolden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Uygulamadan Sonra Ne Olabilir?

Mideye yabancı bir cisim gelebileceği için mideye yerleştirilen bu balon, balonun tepkimesine karşı koyar. Bu nedenle, bazı şikayetler, hepsinden olmasa da uygulamadan sonraki 2-3 gün içinde ortaya çıkabilir. Bu bir spazmda bulantı, kusma ve ağrıdır. Bu şikayetler genellikle geçicidir ve birkaç gün sonra giderilir. Bu şikayetlerin tedavisinde cerrahi gerekli değildir. İlaç tedavisi ve beslenme yöntemlerinin düzenlenmesi yeterlidir.

Balon Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bazı durumlarda mide balonunun kullanımı gerçekleştirilmez. Bu durumlar kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle değerlendirmeler uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bazı durumlarda ortaya çıkabilecek yan etkileri de vardır. En önemli yan etkiler, ilk hafta boyunca bulantı, kramp ve kusmadır. Doktor önlemleri sayesinde en aza indirilebilirler. Balon kullanımında kusurlara neden olabilecek bilinen durumlardan bazıları şunlardır:

 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olan şişman hastalar,
 • Zihinsel bozuklukları olan insanlar,
 • Büyük laparoskopik cerrahi ile işlem görmüş olan hastalar,
 • İnfeksiyöz bağırsak hastalığı olan hastalar,
 • Balonu vücut kitle indeksi açısından kullanmaya müsait olmayan hastalar,
 • Özofajit ve ülser gibi hastalıkları olan şişman hastalar,
 • NSAID, antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullanan obez hastalar.

Mide Balonunun Yan Etkileri

Yemek borusu ve mide de bazen delebilir veya yırtılabilir. Buna göre ameliyat gerekebilir. Her ne kadar midede sönen bir balonun ince bağırsaklara yol açıp bağırsakta tıkanmaya neden olma olasılığı çok düşük olsa da kayda değerdir. Bu rahatsızlığı olan hastalar acil cerrahi müdahale gerektirebilir.

Balon midede sürekli hareket ettiğinden, hastalar midede balonun yarattığı basınç nedeniyle mide ülseri yaşayabilir. Gastrik toplar, midede kullanım süresinden daha uzun süre kalırlarsa mide duvarında ülserlere neden olabilir. Bu yaralar fark edilmezse, mide duvarının açılması sonucu hayati riskler ortaya çıkabilir. (Herhangi bir şikayet tarafımızdan alınmalıdır.) Enfeksiyon riski, balondan çıkan bakterilerden kaynaklanabilir. Bu durumda, silindir indirilir veya çıkarılır veya sızıntılara karşı kontrol edilir. 

Mide Balonu Türleri

Balonlar, temelde aynı mekanizma ile kilo kaybı sağlayan, balonlardan daha az şikayet yaratır. Balonun ağırlığına bağlı olarak, özellikle erken günlerde karın ağrısı daha sık görülür. Balon, 500 ila 900 ml hızında hava ile şişirilirken, sıvı silindir daha küçük bir hacme sahiptir. Bu silindirler, sonraki işlemlerde kilo verme durumuna bağlı olarak iş hacimlerinin artırılabileceği veya azaltılabileceği ayarlanabilir silindirlerde bulunur.

Mide Balonu Nasıl Hazırlanır?

Eğer midenize bir mide balonu yerleştirirseniz, ekibimiz size işleminiz için nasıl hazırlanacağınız konusunda size özel talimatlar verecektir. Yapmadan önce çeşitli laboratuvar testlerinden ve sınavlardan geçmeniz gerekebilir.

Ne yiyip içeceğinizi ve hangi ilaçları aldığınızı sınırlamanız gerekebilir. Balonu kurduktan sonra, hastaların tesisimizde balonun yan etkileri ile başa çıkmalarına yardımcı olmak için genellikle bir gece kalmak gerekir.

Mide Balonu Uygulamasında Hastayı Neler Bekliyor?

Mide Balonu, endoskopi ünitesinde ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Ancak, başa çıkmak için size güvende olacaksınız. İşlem sırasında, doktor mideniz için bir balon ile ince bir tüp ilerler. Doktor daha sonra boğazınızı midenize bağlayan kameralı esnek bir tüp olan endoskopu öne çıkarır. Küçük bir kamera, doktorun balonun tuzlu suyla nasıl doldurulduğunu görmesini sağlar. İşlem yaklaşık yarım saat sürer.

Mide Balonu Mekanizması 

Mide Balonuun etki mekanizması, kendi hacmi ve balonun midedeki boşluğu ve mide hacmindeki nispi bir azalma ile sağlanır. Mide hacminiz 1000 santimetreküp iken genellikle 200-300 santimetreküpe kadar düşer. Mide bir balon ile cm 700-800 santimetreküp şişirilmiştir diyebiliriz. Mide hacmindeki bu nispi azalma ile daha az yiyebilir ve daha dolu hissedebilirsiniz.

Çukurambar Mah. Muhsin yazıcıoğlu Cad Sarıkonak apt, D:No:8/11 Çankaya/ANKARA

Klinik Telefonu

Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63

E-Mail Adresimiz

E-Mail Adresimiz

info@ibrahimsakcak.com

Online Randevu

Online Randevu

için Tıklayın..

tüp mide ameliyatı mide botoksu mide balonu mide küçültme obezite cerrahı
Arabic English Turkish
Gaziantep escort