Mide Botoksu

Mide Botoksu endoskopik olarak midenin belirli bölgelerinde botulinum toksini ile uygulanan, kilo vermek için nispeten yeni bir yöntemdir. Bu yöntemde karın kaslarının kasılması sınırlanır ve mide boşalma süresi gecikir ve hasta iştahını kaybeder; Böylece kilo kaybı sağlanır.

Mide Botoksu Kim İçin Uygundur?

Mide botoksu gerçekten kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu prosedür bir işlem değil. Ancak, hasta seçimi önemlidir. Gastrik botoksun, vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olduğu ve ameliyatta başarılı olabileceği hastalarda çok faydalı olmayacağı söylenmelidir. Bu aşamada, fazla kilolu ancak ameliyat için yeterince obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal bir hasta grubudur. Mide ülseri veya gastriti olan hastalarda, öncelikle, bu hastalıkların uygun tedavisinden sonra, mide botoksu kullanılabilir.

Gastrik botoks bir ameliyat değildir. Bu ağız yoluyla endoskopik bir işlemdir. Kesim yok. İşlem ortalama 20 dakika sürer. İşlem sırasında anestezi uzmanı tarafından anestezi yapılan hastalar. Hastaneye yatış gerekli değildir. Kural olarak, işlemden sonra 1-2 saatlik bir gözlem yeterlidir.

Açlığı Önemli Ölçüde Azaltır

Botoks mideye uygulandığında, intramüsküler olarak kullanım yeri olarak verilmelidir. Kaslardaki felçlerin bir sonucu olarak, mideden çıkışta asidin salgılanması, özellikle asit salgılayan hücrelerde azalır. Asit sekresyonu azaldıkça, gastrik botoks geçiren hastalarda açlık hissi belirgin şekilde azalır. Karın kaslarına gastrik botoks uygulanır, felç olur ve mide hareketleri yavaşlar. Başka bir deyişle, mide boşalma oranı azalır ve hastanın tokluk hissi artar. Örneğin, en az 2 saat yemek, bağırsaklara bir geçiştir. Gastrik botoksla bu süre 4-5 saate kadar sürer ve bir kişi daha sonra aç kalır.

Vücut kitle indeksi 35’ten az olan kişiler için geçerli olan bu yöntem, 45’in üzerinde bir etkiye sahip olmayabilir. Ağız yoluyla uygulanan endoskopik yöntemle, mide Botoks kullanımı ile bir kesi yapılmaz.

İşlem sonrası 6-8 ay içinde görebileceğiniz bu uygulamanın ciddi bir yan etkisi yoktur. Botoksa alerjiniz varsa, durumunuzu iyileştirmek için Botoks enjeksiyonu kullanabilirsiniz.

Obezite Tedavisinde Botoks

Son yıllarda, fazla kilolu ve obez insanların nüfusu artmaktadır. Dünyada, insanların% 30’u obez, kadınlar erkeklerden biraz daha yüksektir. Obezitenin nedeni fast food türü, yüksek kalorili yiyecekler ve yerleşik yaşam tarzıdır. Dünyadaki tüm ülkeler obeziteyi önlemek için yoğun programlar hazırlıyor ve insanları yeme ve yeme alışkanlıklarını değiştirmeye ve motive etmeye yönelik politikalar geliştirir.

Obezitenin tedavisinde ilk önce diyet, egzersiz, ilaç tedavisi gibi bazı yöntemler denenir, ancak bu yöntemler sadece obez kişilerin% 3’ünde faydalıdır ve uygun koşullar oluşursa, tüp şeklinde mide gibi cerrahi işlemler kullanılır. Test merkezlerinde uygun komut ve şartlarla yapıldığında, risk safra kesesi ve fıtık ameliyatı kadar yüksektir.

Mide Botoks Kullanımı ve Obezite

Botoksun mideye uygulanması, 10-15 dakika içinde 100 ünite botulinum toksini gastrointestinal sisteme sokmak suretiyle gerçekleştirilir. Bu nedenle, midenin pompalama kısmı yavaş çalışır, mideyle doldurulmuş yiyeceğin ince bağırsağa geçişi yavaşlar, böylece daha uzun ve daha az yemek yiyebiliriz. Çalışmalar, 6 enjeksiyonlu iki enjeksiyonlu vakaların % 70’inde, aşırı kilolarının% 17’sinin 1 yıl sonra kaybolduğunu göstermiştir. 1.5 yıl içerisinde 3 enjeksiyon yapıldığı durumlarda, bu gösterge% 28 idi.

Gastrik Botoksun Etki Mekanizması Nedir?

Botoks proteini mideye enjekte edildiğinde, midenin kasları olarak çalışan sinirler geçici olarak çalışmayı keser ve midenin kasları kasılma yeteneklerini kaybeder. Böylece mide boşalması ertelenir. Genellikle, mide karbonhidratları yaklaşık 3-4 saat sonra bağırsaklara transfer edilirken, bu süre mide botoks ile tedavi edilen hastalarda 12 saate kadardır. Böylece, midenin dolgunluğu arttıkça dolgunluk hissi daha uzun sürer. 

Hastaların yemek yeme isteği azalır. Aynı zamanda, midenin fundusundan salgılanan ve iştah merkezini uyaran hormon grellinin salgılanması da durur. Böylece hastalarımızın iştahı azalır. Botoks etkisi yaklaşık 4-6 aydır. Bu süre zarfında, bu avantajlardan yararlanarak, diyetlerine dikkat eden hastalar 20-25 kadar kilo kaybedebilir. Amaç, hastalarımızın doğru beslenme bilgilerini almasını sağlamak ve işlemi tekrar etmek zorunda kalmamaktır. Ancak, gerekirse, işlem 6 ay sonra tekrar edilebilir.

Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Midede botoks kullanımı genellikle bir endoskopik işlem sırasında yapıldığından, yapılan çalışmalarda önemli bir yan etkisi yoktur. İşlem, bilinen kas bozukluğu olan ve botoksa alerjisi olan kişiler için önerilmez.

Botoks mide ve diğer destekleyici yöntemler kilo kaybını garanti etmez. Botoks harika bir tedavi olarak kabul edilemez. Gastrik botoksun iştah düşürücü bir etkiye sahip olduğu ve açlık hormonu seviyesini düşürdüğü bilinmesine rağmen, işlemden sonra karbonhidrat yönünden zengin gıdalar alan hastalarda da başarısız olabilir.

Botoks abdominal cerrahi operasyon olarak kabul edilmemelidir. Endoskopik olarak, bu sözlü bir prosedürdür. Uygulama yaklaşık 20 dakika sürer. Bir hastanede kalmak isteğe bağlıdır. Kullanımdan sonra, genellikle 1-2 saat gözlem yeterlidir.

İşlemde kullanılan ilacın 4-6 ay içinde etkisini tamamen kaybettiği bilinmektedir. Bu nedenle, kalıcı bir durum olasılığı yoktur. İşlem sonrası özel bir beslenme programı uygulanır. Ayrıca düzenli etkinlikler önerilir.

Mide Botoksu Faydaları

6-8 ay sonra aşırı kilolarının % 40’ını kaybedebilir ve ideal kilolara ulaşabilirler. Obezite ile ilişkili diğer hastalıklarda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Botoks kullanımının 4-6 ay boyunca yüksek güvenlikli olması nedeniyle uygulamadan sonra görülen yan etkiler çok azdır. Botoks midesinin kullanımı çok güvenli bir tedavi yöntemidir.

Mideye botoks uygulandıktan 3 gün sonra iştah ve açlık azalmaya başlar. 1 hafta sonra, bu etkiler maksimum seviyeye ulaşır ve 4-6 ay devam eder. Gastrik botoks 6-8 ay sonra ideal kilonuza ulaşmak için kullanılabilir. Bu süre zarfında biraz kilo veren, ancak ideal kilosuna ulaşamayan kişiler kilo kaybına devam etmek için tekrar botoks midesine sokulabilir.

Uygulamanın Ardından Diyet Desteği Mutlaka Olmalıdır!

Botoks süresinin 6 ay olduğunu bilmek önemlidir; Bu süre zarfında, bir diyetisyenin gözetimi altında periyodik diyet programları düzenlenir ve program yeme alışkanlıklarını değiştirmek için tasarlanmıştır. Midenin botoksunun ve beslenme uzmanının kontrolü hastalarımız için bir bütün olarak gerçekleştirilir ve izleme her hasta için bir beslenme uzmanı ve doktor tarafından yapılır. Gastrik botoks tek başına yeterli bir yöntem değildir; Bu yöntemi diyet ve sporla birleştirmeyi ve sonuç olarak yeme alışkanlıklarında önemli bir değişiklik sağlamayı amaçlamaktadır.

Mide Balonu Uygulamasından Ne Farkı Vardır?

Gastrik balon kilo kaybı için endoskopik müdahalelerden biridir. Ancak, gastrik balonun hacmi, her zaman endoskopi gerektiren hasta için zaman zaman seçilmelidir. Gastrik botoks, tek bir uygulama ile 3-6 ay boyunca etkili bir iştah kaybı sağlar. Midedeki balonun içinde yabancı bir cisim bulunması, nadiren de olsa mide bulantısına neden olur. Ek olarak, birçok hasta balonun çıkarılmasından sonra aniden iştahsız kaldığından şikayetçi. Botoksun midedeki etkisi yavaş yavaş ortadan kalktıkça iştah bu şekilde oluşmaz, iştah yavaş yavaş normale döner.

Öncelikle, herhangi bir tedaviden mucize beklenmemelidir. Botoks uygulandıktan sonra beslenme düşünülmelidir. Botokstan sonra mide, özellikle de fast food, aşırı yağ ve karbonhidratlarla beslenmemelidir. Botoksun maksimum faydaları, sağlıklı bir beslenme programına mümkün olan maksimum bağlılıkla sağlanabilir.

Mide Botoksu Etkileri

Araştırmalar, botulinum toksininin, kronik anal fissür, sfinkter disfonksiyonu, difüz özofagus spazmı ve diyabetik gastroparezi gibi sindirim sistemi hastalıklarında kullanıldığını ve etkili tedavi sağladığını göstermiştir. Hayvan çalışmaları, botulinum toksini A’nın mideye uygulanmasının, yiyecek alımını ve dolayısıyla kilo alımını azalttığını, botoksun mide boşalmasını geciktirdiğini ve erken doygunluğa neden olduğu gerçeğini göstermiştir.

Bir diğer botoks etkisi ise mideden salgılanan ve açlığı uyaran grelin üzerindeki etkidir. Botoksun midenin anteplorik kısmına enjekte edilmesi, obezite için alternatif bir tedavi olarak kabul edilebilir, çünkü bariatrik cerrahi işlemlere kıyasla daha az komplikasyon vardır. Çalışmalar, Botoks kullanımından sonraki etkinin işlemden iki gün sonra gözlendiğini ve işlemden yaklaşık 1 ay sonra kilo kaybının başladığını göstermiştir. 4 ayda yaklaşık yüzde 15-20 kadar kilo kaybı sağlanabilir. 

İlk botoks işleminden 6 ay sonra ikinci seans Botoks işlemiyle yapılabilir. Böylece, mide botoks kullanımının başarısı artar. Gastrik balonla intragastrik bir balon kullanmanın başarı oranları, gastrik botoks kullanımına kıyasla çok benzerdir. Ancak, mide bulantısı, kusma, mide botoksundan sonraki erken dönemde karın ağrısı gibi şikayetler, mide balonunun kullanımından daha az yaygındır.

Botoks Midesinin Kullanımı İçin Öneriler Nelerdir?

Bu 3-6 ay içinde 10-15 kg kaybetmek isteyen bir yöntemdir. BMI 28-35 arasında olan hastalara uygulanabilir. Diyet ve egzersiz programlarıyla birleştirilmelidir. Morbid obezitesi olan hastalar için uygun değildir. Cerrahi alternatif bir yöntem değildir.

Endoskopik kullanım ve günlük kullanım nedeniyle mide botoksu kullanımı tercih edilebilir. Bu, kilo vermenin geçici bir yöntemidir, egzersiz yapma ve bir beslenme uzmanını gözlemledikten sonra yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve normal kiloda kalmak önemlidir.

Gastrik Botoksla Kilo Verme Garantisi Var Mıdır?

Obezite için diğer tüm cerrahi yöntemlerde olduğu gibi, gastrik botoksla kilo kaybı garantisi yoktur. Gastrik botoks hastalara diyetlerinde yardımcı olur, iştahlarını azaltır. Bununla birlikte, kilit nokta, hastaların önerilen diyete uygun olarak aktif bir yaşam tarzı sürdürmeleridir. Mide botoksu bile, ameliyatın sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı olmayan kişilerde başarısız olması muhtemeldir.

Gastrik Botoks İçin 2 Önemli Kriter

Birincisi midedeki bölge; Ghrelin hormonunun geniş bir bölgesine uygulandığında, salgılanan kısım da ortaya çıkar, açlık hissi belirgin şekilde azalır.

İkincisi verilen enjeksiyon miktarıdır; Estetik 100 kat daha fazla uygulanmalıdır. Yetersiz uygulama, başarı olasılığını azaltır ve bu başarısızlık oranını etkiler. Uygun teknik ve yeterli doz ile bir garanti olmadan 10-20 kg kaybedebilirsiniz.

Midenin balonunda olduğu gibi, prosedür doğru kişiye uygulandığında, bu bir diyet programı ve spor etkinlikleri tarafından destekleniyorsa, yan etki ve risk olmadan obezitenin önlenmesine yardımcı olan başarılı bir tedavi yöntemidir.

Mide Botoksunda Yöntem Geliştirme

Bu prosedürün başarılı olması için, mide tüpü kullanımından elde edilen verilerle prosedürün değiştirilmesi gerekiyordu. Başka bir deyişle, eğer mide farklı bir şekilde tekrar kullanılırsa, soru ortaya çıkar. Gecikmiş gastrik boşalma prensibi artık geçerli değildir. 

Ek bir pozitif özellik sunmanın endoskopik ve cerrahi olmayan yoludur. Buna yatıştırıcı anestezi ile yapılan ameliyat denilebilir. Endoskopi ayrıca, obstrüktif bir durum, mide bir peptik ülser, vb. yokluğunda yapılır. Değilse devam edilir. Uzun bir hortumla gerektiğinde değişiklikler yapılır. Sürecin en önemli kısmının doğru yer olduğu yer burasıdır.

Mide Botoksu Kilo Kaybı İçin Sağlıklı Bir Seçenek Midir?

Botoksun midedeki amacı, botoksu midenin gerekli noktalarına enjekte etmek ve midenin daha fazla boşaltılmasını sağlamaktır. Böylece, kişi daha uzun süre tam hissedebilir ve zayıflamayı kolaylaştırmak için iştah kontrolü sağlanır.

Motobotoksistlerin bilmesi gereken bir diğer önemli detay, kullanılan Botoks miktarıdır. Botoks, bu proseste cilt gençleşmesinden daha yüzlerce daha fazla materyal kullanıyor. Bu nedenle, etkili olabilmek için bu yöntem sınırlı olmamalıdır. Midede Botoks maliyeti de bu bilgide dikkate alınmalıdır. Ucuzluk bakış açısından, bir doz kısıtlamasıyla gerçekleştirilen prosedürler, yöntemin başarısını olumsuz yönde etkiler.

Karın kaslarını etkisiz hale getirmek için mide geniş bir alana gastrik botoks enjekte edilir. Karında kasılma sağlayan kaslar bunu yapamazsa, yiyecekler midede uzun süre kalabilir. 

Yöntem herkese uygulanabilecek bir yan işlemdir, ancak Botoks, mide ülseri, gastrit, duodenum ülseri alerjileri için önerilmemektedir ve bu sorunun önce düzeltilmesi gerekir. Bu nedenlerden dolayı mide gastroskopiden önce değerlendirilmelidir. İşlem sonrası mide bulantısı ve şişkinlik görülebilir. Botoks işleminden sonraki ilk 6 ay iyi değerlendirilmelidir.

Mide Botoksu Kimlere Yaptırılamaz?

Mide botoksu, 35 yaşından küçük vücut kitle indeksi olan, mide problemleri yaşayan veya alerjisi olan, diyet programlarına uyamayan, fazla kilolu olan kimselere uygulanmayabilir. Bununla birlikte, tedaviyi önleyen bazı sağlık sorunları da vardır.

  • Botoks alerjisi
  • Mide ülseri
  • Endoskopik muayene sırasında patolojik bulgular,
  • Gastrit,
  • 12 parmaklı bağırsak ülseri,
  • Vücut kitle indeksinin 35’in üzerinde olduğu durumlarda gastrik botoks önerilmez.

Bu prosedür için yaş sınırlaması yoktur. Bununla birlikte, 60 yaşından büyük hastalar bazı beslenme yetersizlikleri yaşadıklarından botoksun tolere etmesi zordur. Bu nedenle, 60 yaşından büyük hastalar için önerilmez.

Mide Botoksu Uygulanacak Gün

Hasta genel anestezi olmadan aynı gün normal yaşamına dönebilir. Bu teknik diyet uyumu büyük ölçüde geliştirir. Ancak, bu teknikte diğer tekniklerde olduğu gibi vücut uyumunun da çok önemli olduğu belirtilmelidir. Bu uygulamadan sonra sağlıklı ve doğru beslenme, aktif bir yaşam tarzı ve spor ön şarttır.

Kilo Verme Prosedürünün Başarısı Nedir?

Hastaların 3-6 ay içinde toplam kilosunun % 10-15’ini kaybetmesi beklenir. Verilen ağırlık miktarı; yaş, metabolik hız ve egzersiz sıklığı.

Gastrik botoks dahil hiçbir yöntem kilo kaybında % 100 başarılı olamaz. Gastrik botoksun iştahı azaltma etkisine sahip olduğu bilinmesine ve diyete yardımcı olmasına rağmen, Botoks uygulandıktan sonra karbonhidrat içeriği yüksek olan hastalarda başarısız olması muhtemeldir. İşlem sonrası bir beslenme uzmanı ile doğru ve doğru beslenme gereklidir.

Mide Botoksu Tokluk Hissini Artırabilir

Gastrik botoks, sınırda obezite için vücut kitle indeksi 30 ila 40 olan hastalar için endoskopik bir işlemdir. Gastrik botoksunun amacı mide boşalmasını geciktirmek ve tokluğu artırmaktır. Böylece, tam hisseden bir kişi küçük porsiyonlarda doymuş olabilir. Bu anlamda, hayvan botoks doğrudan kilo vermez, kilo vermeye yardımcı olan bir yöntemdir.

Botoks, küçük, ağrısız iğnelere sahip karın kaslarına endoskopik olarak uygulandığında, aynı anda midede açlık hormonunun salgılanmasını azaltır ve midede daha uzun süreli bir dolgunluk hissine yol açan midenin boşalmasını yavaşlatır. Başka bir deyişle, iki önemli mekanizmanın kullanılmasını içeren bir teori vardır:

Midenin hormonunun baskılanması bastırılır, mideniz boşaldığında sizi aç bırakan bir hormon üretir. Çeşitli çalışmalar, açlık hormonunun üretiminin, bu hormonun gastrik botoks tarafından üretildiği alana enjeksiyon yoluyla azaldığını göstermiştir.

Gastrik boşalma yavaşlar, midemiz sürekli hareket halinde olduğu için, topraktaki besin maddeleri mideyi hızla terk eder. Daha fazla yememizin ana nedeni budur. Mide botoksu, özellikle midenin boşalmasını teşvik eden, midenin boşalmasını yavaşlatan ve dolgunluk hissi veren bölgelere uygulanır.

Çukurambar Mah. Muhsin yazıcıoğlu Cad Sarıkonak apt, D:No:8/11 Çankaya/ANKARA

Klinik Telefonu

Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63

E-Mail Adresimiz

E-Mail Adresimiz

info@ibrahimsakcak.com

Online Randevu

Online Randevu

için Tıklayın..

tüp mide ameliyatı mide botoksu mide balonu mide küçültme obezite cerrahı
Arabic English Turkish
Gaziantep escort