Tüp Mide Ameliyatı

Günümüzde, en sık kullanılan obezite ameliyatı prosedürü, genellikle “tüp mide ameliyatı” olarak bilinen gastrointestinal ameliyattır. Gastrik tüp cerrahisinde mide, muz gibi uzun bir tüpe dönüşür. Laparoskopik olarak, midenin % 80’i eksize edilir ve kapalı ameliyatla çıkarılır. Bu nedenle, mideden yemek sınırlıdır. Ayrıca, tüp çalışması çok düşük bir seviyede olsa bile, gıda emilimini azaltma etkisine sahiptir.

Midesinde ameliyat olmuş kişilerin iştahı azalır. Aynı zamanda kilo vermeden bile insülin direncini tahrip eder. Tüp gastrik cerrahi ortalama 1.5 saatte gerçekleştirilir. Midenin çıkış ve giriş kısımları korunduğundan ve sindirim sisteminin bütünlüğü tam olarak korunduğundan, gastrik tüp üzerinde ameliyat sonrası riskler düşüktür ve bazı istenmeyen yan etkiler çok küçüktür.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıldır?

Tüp mide ameliyatı (midenin küçültülmesi) olarak da bilinen manşet gastrektomi, mide hacmini azaltır, hasta az miktarda yiyecekle dolu hissetmeyi amaçlar. Bu operasyonda, midenin belirli bir kısmı (germe, genişleme ve iştah kontrolünün sağlanması) cerrahi olarak çıkarılır ve tüpler mide (yaklaşık bir muz büyüklüğü) geride kalır. Tüp gastrik cerrahi de laparoskopik olarak kullanılır. Operasyon, karın boşluğuna küçük insizyonlardan girerek gerçekleştirilir.

Ameliyat Sonrası Dönem Çok Mu Zordur?

Gastrointestinal cerrahide çok küçük bir mide bırakırız. Ameliyattan önce hastayı bilgilendirmek, bir beslenme uzmanı tarafından en az 2 ameliyat yapmak ve 2 muayene yapmak ve aynı zamanda bir psikolog tarafından psikiyatrik muayene / değerlendirme yoluyla psikiyatrik durumunu izlemek, ameliyat sonrası durumu büyük ölçüde etkilemektedir. Bir cerrah ve beslenme uzmanı tarafından sağlanan bilgilerle ve gerekli psikolojik destekle, ameliyat için yeterince hazırlıklı olan hastalarımız kusmazlar.

Bununla birlikte, hasta ameliyatın ne olduğunu ve nasıl yapıldığını tam olarak anlamıyorsa, midesinin kapasitesini artırmak ve gereğinden daha erken almak için çok fazla yemeye veya içmeye başlarsa kusma yaşayabilir. 

Ameliyat Sonrası Yaşam

Hastaların bilmesi gereken bir diğer önemli nokta, operasyondan sonra tamamen farklı bir yaşama sahip olmalarıdır. Beslenme uzmanı ve beslenme uzmanının rehberliğinde karbonhidrat bakımından düşük ve protein içeriği yüksek bir diyet uygulamak, küçük porsiyonlarda daha fazla yemek düzenlemek, iyi çiğneme alışkanlıkları kazanmak, günlük multivitamin, kalsiyum ve vitamin takviyeleri almak çok önemlidir. Buna alıştırmalar da eşlik etmeli ve daha sağlıklı bir yaşam düzeni elde edilmelidir. Ameliyattan sonra hastalar küçük porsiyonlarda doyurulabildiklerinden, yeni yaşamlarına alışmakta hiç problemleri yoktur.

Mide Dikey Olarak Uzun, İnce Bir Tüpe Dönüştürülür

Ameliyattan kaynaklanan yapısal ve fonksiyonel değişiklikler iştahta azalmaya ve yiyecek ve içeceklerin kısıtlanmasına yol açmaktadır. Ghrelin hormonu, midede önde gelen faktörlerden biridir. Bu hormonun çoğu midenin dışbükey kısmından salgılanır. Bu bölüm mide ameliyatı sırasında çıkarılır. Kandaki ghrelin hormonunun seviyesi önemli ölçüde düşer. Açlık zayıflar, iştah azalır. Ek olarak, ameliyat sonrası sindirim akımının yolu nispeten daraldığı için gıda alım hızı önemli ölçüde yavaşlar ve dolgunluk hissi sağlar.

Ameliyattan sonra, bir beslenme uzmanının rehberliğinde bir ay süren bir beslenme ayarlaması dönemi vardır. İlk iki hafta sıvı, sonraki iki hafta ise yumuşak yiyeceklerle beslenmelidir. Ayın sonunda katı yiyeceklerle beslenebilirsiniz.

Kimlere Tüp Mide Ameliyatı Tavsiye Edilmez?

Ameliyat sonrası beslenmeye dikkat etmeyecek kozmetik kilo verme ihtiyacı, 18-80 yaşın altındaki hastalar, yiyecek alımını kontrol edemeyen hastalar, alkolikler veya uyuşturucu bağımlıları kalp veya mide hastalıkları gastrointestinal sistem nedeniyle anestezi alamazlar.

Laparoskopik kılıf gastrektomi (mide ve mide muzda kasılma) kilo vermede % 60 başarılı bir yöntemdir. Bu işlemin uzun vadeli bir zararı yoktur. Hasta diyetine dikkat etmezse, kilo verme ile ilgili sorunları olabilir, beslenme ile ilgili sorunlar olabilir ve hatta kilo alabilir.

Obezite Ameliyatı Geçiren İnsanlar Hızlıca Kilo Kaybeder Mi?

Hastaların ameliyattan sonraki ilk 1-2 yıl boyunca aç kalmaları önerilmemektedir, çünkü kilo kaybı devam eder ve beslenme sorunları ve su kaybı yüksek olabilir. İlk 2 yıl sonra, bir kişi isterse, doktorunun onayı ile oruç tutabilir. Bununla birlikte, yeterli su ve diğer sıvı alımı kesilmemelidir. Diyet ve ilaç zamanları Ramazan ayında değişebilir ve iftardan sahura yeterli miktarda besin ve sıvı alınmalıdır. Bu ameliyattan sonra, hastalar diyabet ve insülin direncini önemli ölçüde azaltır, ancak kronik diyabet ve insülin direnci durumunda, ani düşüşler ve kan şekeri çıkışından kaçınılmalıdır.

Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Gastrik tüp üzerinde cerrahi, vücut kitle indeksi 40’tan fazla veya diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, yüksek kolesterol ve vücut kitle indeksi açısından 35’ten fazla olan hastalarda yapılır. Aşırı kilo, bu ameliyatı geçirecek hastalarda eksojen olmalıdır. Başka bir deyişle, hormonal bozukluklar grubuna ait olmamalıdır. Kilo vermek için, bu insanlar diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle çok fazla zaman harcamak zorundadır. Bu çabaların bir sonucu olarak, bu işlem kilo veremeyen obez insanlar için bir seçenek olarak sunulabilir.

Ameliyat Sonrası Ağrı Olur Mu?

Gastrik tüp üzerindeki operasyon laparoskopik olarak yapıldığından, yani sadece milimetre deliklerden geçirildiğinden, ameliyat sonrası ağrı minimaldir ve estetik sonuç mükemmeldir. Fotoğrafta, ameliyat sonrası 10. günde olgularımızdan birinin insizyon durumu gösterilmektedir ve birkaç ay içinde bu çizgiler neredeyse görünmez hale gelecektir. Ameliyattan hemen sonra hastalarımız ayağa kalkar ve 3. gün evde olurlar ve 6-7 gün sonra işlerine dönerler ve güçlerini geri alabilirler.

Mide Ameliyatından Sonra Başarı Garantili Midir? 

Ameliyattan sonra tüp genişlerse, tekrar kilo artışı gözlenebilir. Gastrointestinal cerrahinin ana etkisi kısıtlayıcıdır; yani, gıda alımını azaltmak önemlidir. Bununla birlikte, sıvı ve yüksek kalorili yiyeceklerle beslenme durumunda, etki azaltılabilir. Genellikle, ilk 1-2 yılda, % 65-70 arası fazla kilo kaybı olabilir. Bununla birlikte, yeme alışkanlıkları üçüncü yıldan sonra kurulmazsa, % 5-25 kilo alımı tekrar görülebilir. Bu durumda, gastrik tüp üzerinde ameliyata veya gastrik bypass ameliyatı veya BPD / DS gibi obezite ile ilgili diğer ameliyatlara devam edebilirsiniz. Bu ikinci işlem laparoskopik olarak da yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Önce Bir Diyet Olmalı Mı?

Obezite ameliyatına karar vermeden önce, diyet yoluyla aktif ve aktif günlük yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için gayret göstermelisiniz. Obezitenin tedavi edilmesinin ana yöntemi diyet ve yaşam tarzını değiştirmenin yanı sıra bu şekilde kilo veremeyen insanlar için de olduğundan, obezite için ameliyat sonrası benzer alışkanlıklar edinmeniz önerilir. Bu nedenle, daha önce hiç diyet yapmayan ve egzersiz yapmayan kişilerin obezite ameliyatından sonra daha fazla sorun yaşayabileceği görülmüştür.

Mide Ameliyatından Sonra Hastanede Ne Kadar Süre Kalınır?

Midede tüp yoluyla yapılan ameliyat laparoskopik yöntemle (kapalı) yapıldığından hastalar ameliyattan sonraki ilk saatlerde ayağa kalkar ve yürümeye başlarlar. Ameliyat sonrası 1-3 gün hastanede gözlem sonrası eve dönebilirler. Farklı cerrahlar hastalarını farklı dönemler için reçete edebilir. Hastanede ne kadar süredir bulunduğunuz tamamen kendi sürecinize bağlıdır.

Gastrointestinal Cerrahide Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Laparoskopik Cerrahi (Minimal İnvaziv Cerrahi): Bir robot tüp kullanarak midede yapılan ameliyatta olduğu gibi, hastanın karnındaki küçük insizyonlarla da ameliyat yapılır. Hastanın kafasındaki bir cerrah laparoskop adı verilen bir kamera kullanılarak elde edilen iki boyutlu bir görüntü ile bir işlem gerçekleştirir. Cerrah, ameliyat sırasında uzun yassı laparoskopik aletler kullanır. Midenin özofagus ile olan bağlantısından başlayarak duodenuma katılmadan önce midenin dokusu kesilir. Mide çevresinde kolon, dalak, pankreas ve karaciğer ile olan bağlantıları bulunur. Midenin ayrılmış kısmı vücuttan çıkarılır ve işlem durdurulur.

Robotik Cerrahi (Bir Robot Kullanarak Minimal İnvaziv Cerrahi): Robotik cerrahide, hasta ile aynı ameliyathanede bulunan bir cerrah, hastanın başında duran başka bir cerrahın yardımıyla ameliyat yapar. Cerrahın hastadan 3-4 metre uzaklıkta bulunan konsolu, cerrahın hareketlerini hastaya, ameliyathaneye anında, daha doğru ve keskin bir şekilde iletir ve aynı zamanda cerrahın el titremesi riskini ortadan kaldırır. Robotik tüpün karnındaki ameliyat sırasında, robotun özel bir kamerası, cerrahın hastanın iç kısmının üç boyutlu bir görüntüsünü sağlar. Aynı zamanda, bu görüntü monitördeki ameliyathane tarafından cerrah ve konsolu cerrahına yardımcı olmak için cerrah ve hemşireye iletilir. 

Robotik abdominal cerrahi, hastanın karnındaki birkaç küçük insizyon ile gerçekleştirilir. Küçük insizyonlar hastanın ameliyat sonrası günlük aktivitelere dönmesini hızlandırır. Robotik cerrahinin obezite cerrahisine kattığı en önemli faydalardan biri, kalın karın duvarı olan obez hastaların karın duvarı üzerindeki basıncı azaltabilmesi, karın duvarı üzerindeki basıncı en aza indirmesi ve ameliyat sonrası bir insizyondan sonra ağrıyı azaltabilmesidir. Aynı zamanda cerrahın rahatına da büyük katkı sağlar. Gastrik cerrahide cerrah, midenin çıkarılacak kısmını işaretler. Daha sonra, özel bir alet sayesinde, robot midenin geri kalan kısmını bir hareketle ayırır ve aynı anda kapanır. Midenin ayrılmış kısmı vücuttan çıkarılır ve işlem durdurulur.

Gastrointestinal Cerrahinin Faydaları Nelerdir?

  • Yara iyileşmesi çok hızlıdır ve izler oldukça küçüktür. 
  • Midenin hacmi % 80 oranında azalmasına rağmen, birçok gıda grubunda en düşük oranda tüketilir ve hastanın bu aşamada deneyimli beslenme uzmanları tarafından sağlanan bilgileri takip etmesi çok önemlidir.
  • Gastrik kapak üzerinde ameliyat sonrası gastrik kapak midenin prolapsusu önlendikten sonra kalır, böylece yiyecek mideyi daha geç bırakır ve bu da daha uzun bir dolgunluk hissi sağlar.
  • Peptik ülser hastalığı, diğer birçok sağlık problemi gibi, diğer obezite oranlarıyla en aza indirgenir.
  • Bağırsak baypasından kaçınılmış bir yöntem olduğundan bağırsak tıkanması, anemi, kemik rezorpsiyonu, marjinal ülser ve benzeri rahatsızlıklar bir ölçüde önlenir.
  • İki taraflı operasyonlara uygun, çok yüksek vücut kitle indeksi (BMI> 55 kg / m2) olan hastalarda ilk aşamada operasyon için oldukça etkili sonuçlar sağlar.
  • Özellikle morbid obez kişilerde laparoskopik cerrahi daha küçük bir kesi, daha az akciğer problemi, daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme sağlar.
  • Gerekirse, ikinci bir işlem kullanılarak ahize bypass ve dudenal anahtarına dönüştürülebilir.

Mide Ameliyatı Sırasında Kilo Kaybı Nasıl Gerçekleşir?

Belli bir limitin üstünde kilolu insanlar için tüp mide ameliyatı yapılır. 25-30 kg sınırını aşan aşırı kilo, morbidite derecesi ile tahmin edilir ve hastanın yaşamını her yönden zorlaştırır. Ayrıca diyet ve egzersizle kilo vermek çok zordur. Gastrik tüp cerrahisi obez insanlar için tercih edilen yöntemdir ve aşırı kilolarının yüzde 70’ini kaybetme eğilimindedir.

Mide ameliyatından sonra hastanın kilo vermesi muhtemel değildir. İştahsızlık, yiyeceklerin yediği yiyecek miktarı ve yiyeceklerin hızındaki düşüş ile hastalar hızla kilo vermeye başlarlar. Bununla birlikte, istenen kiloya ulaşamayan hastaları ve ideal ağırlıklarına ulaşmış hastaları görebilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme programı izleyen ve ameliyat sonrası egzersiz yapan hastalarda daha başarılı sonuçlar alınır. Fazla kilolu olmak birçok sağlık sorununa neden olur. Mide ameliyatına bağlı kilo alımı, bu hastalıkların kesilmesini sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme

Ameliyat karın bölgesini kesmeden kapalı bir yöntemle yapıldığından, hastalar çok rahat bir iyileşme süreci ile günlük hayatlarına dönebilirler. Ameliyattan yaklaşık 3 gün sonra klinikte dinlenmelidir.

Bu sürenin sonunda hasta eve dönebilir. Zorla karın hareketlerinden yaklaşık bir hafta kaçınılmalıdır. Bundan sonra, doktor tarafından izin veriliyorsa, hasta spor yapmak için içeri girebilir ve ağır faaliyetlerde bulunabilir.

Mide Ameliyatı Neden Yapılır?

Bu operasyon midenin kasılmasına dayanır. Hastanın obezite derecesine bağlı olarak, mide bir kısmı ameliyat sırasında insizyon ile çıkarılır. Tipik olarak, mide ameliyatı sırasında mide % 80 çıkarılır. Bundan sonra hasta refahını arttırmalı ve kan şekerini kontrol etmelidir.

Mide küçüldüğünde hasta doyma noktasına daha az yiyecekle ulaşır ve kendiliğinden kilo vermeye başlar. Gün boyunca daha az kalori tükettiği için kilo verme sürecine girer ve şişmanlıktan kurtulur. Tabii ki, her hasta mide ameliyatı yapamaz. Bunun için, hasta belirli şartlar için uygun olmalı ve operasyona engel olmamalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatının Avantajları

Bu işlemle, çok kısa sürede ortalama % 60 fazla vücut ağırlığının elde edilmesi kolaydır. Gastrointestinal kanalda gıda geçiş sistemini değiştirmeye gerek yoktur. Mideyi azaltmak için ameliyattan sonra metabolik bozukluklar hızla kaybolur.

Tüp Mide Ameliyatında Hastaların Beklentileri

Bugün bir kilo verme ameliyatı seçtiğinizi, ameliyat seçiminde hangi kriterleri göz önünde bulundurduğunuzu hayal edin. Obez insanların kendileri için en iyi yaklaşımı ararken göz önünde bulundurmaları gereken birkaç seçenek vardır.

JAMA Cerrahisi, gastrik cerrahi için hangi kriterleri seçtiklerini belirlemek için gastrik cerrahi hastalarına yönelik bir anket yapmıştır ve bu anket ile hastaların tüp mide ameliyatı sonrası memnuniyetlerinin yüksek olduğu gözlenmiştir. Tabi ki diyet ve egzersiz planları aksatılmamalıdr.

Mide ameliyat sonrası ilk aylık standart beslenme programından sonra, beslenme uzmanlarımızın ihtiyaç duyduğu kalori miktarının hesaplanacağı bir program oluşturulacaktır. Bazı ürünler tercihinize bağlı olacaktır. Sıvı yiyecekler mideyi 2-4 saat sonra, katı yiyecekler 6-8 saat sonra bırakır. Katı yiyecekler seçmek, periyodik açlığınızı bastırır.

Midede ameliyattan sonra en az 3 ana öğün ve 4 saatten fazla aç kalmamanız için ara öğünleri tavsiye ediyoruz.

Hayatınızdan Karbonhidratları Mümkün Olduğunca Çıkarın

Proteinler, midede ameliyat sonrası temel besin maddesi olmalıdır. Ameliyattan sonraki ilk 4 hafta, bitmiş protein ürünleri ile destek alabilirsiniz. Ameliyattan 1 ay sonra bu miktar çok uygun bir yemeği tatmin edebilir. Kısacası, postoperatif kalite beslenmelidir. Ezilmiş karnınızı 2 köfte veya 1-2 dilim pizza ile doldurabilirsiniz. Köfte yerine pizza tercih ederseniz, hiçbir işlem sizi ideal kilonuza getirmez.

Ameliyattan sonraki ilk dönemlerde hızlı kilo kaybı olacaktır. Belli bir süreden sonra, vücut dengede olacak ve düşük kalorili alım devam etse bile, kilo alımı ilk aylarda olmayacak. Bu süre zarfında yaşamınıza egzersiz ve sporu dahil ettiğinizden emin olun. İdeal olarak, haftada 3-4 gün 45 dakikalık egzersiz yapmak, sürekli kilo kaybını sağlayacak ve kilo kaybının neden olduğu cilt bozulmalarını en aza indirecektir.

En önemli yarar, sindirim sisteminin doğal yolunda bir değişiklik olmamasıdır. Açlığa neden olan ghrelinin hormonunun bir kısmı serbest bırakıldığı için açlık uzun süre bastırılır ve fazla bir şeye ihtiyacınız yoktur. Diğer işlemlere kıyasla bu daha basittir ve çalışma süresi daha kısadır. Vitamin ve mineral eksikliği diğer işlemlerden çok daha az yaygındır. Tüp mide ameliyatı sonrası kilo kaybı 1-1.5 yıl sürer. Kilo alan hastalar kolayca başka bir işleme dönüştürülebilirler.

Çukurambar Mah. Muhsin yazıcıoğlu Cad Sarıkonak apt, D:No:8/11 Çankaya/ANKARA

Klinik Telefonu

Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63

E-Mail Adresimiz

E-Mail Adresimiz

info@ibrahimsakcak.com

Online Randevu

Online Randevu

için Tıklayın..

tüp mide ameliyatı mide botoksu mide balonu mide küçültme obezite cerrahı
Arabic English Turkish
Gaziantep escort