Tüp Mide Ameliyatı


Obezitenin en etkili ve yaşam boyu kalıcı tedavisi cerrahi tedavi yöntemleri ile yapılmaktadır. Bu amaçla en sık yapılan ameliyat tüp mide ameliyatıdır. Latince Sleeve Gastrektomi olarak bilinen bu ameliyata tüp mide ameliyatı dışında mide küçültme ameliyatı veya muz mide ameliyatı da denmektedir. Bu terimlerin hepsi aynı şeyi ifade etmektedir. Tüp mide ameliyatında midenin % 75 ile 85 kadarı çıkarılmaktadır. Midenin çıkarılan bölümü Ghrelin hormonu( açlık hormonu)’nun % 80’inin salgılandığı bölgedir. Bu ameliyatı geçirmiş olan obez biri hem mide küçüldüğü için hemde açlık hissine yol açan mide bölümü çıkarıldığı için eskiye göre çok daha az gıda ile doymaktadır. Daha az gıda ile beslenen kişi bir yıl süreyle kilo vermektedir. İlk aylarda yüksek miktarda verilen kilo akabinde azalarak devam etmektedir. Diyelimki 170 cm boyunda 120 kg ağırlığında olan biri ameliyattan sonra ilk ay 12-15 kg verir, ikinci ay 10 kg verirken, üçüncü ayda 5-6 kg vermektedir. Sonraki aylarda ise ayda 3-4 kilo verebilmektedir. Hatta 7. Aydan sonra bazen bir ay kilo verme duraklayıp öyle devam edebilmektedir.

Tüp mide ameliyatı olan kişi bir organ kaybı yaşamamaktadır. Sadece var olan organı yani midesi daha küçük boyutlarda olmaktadır. BU nedenle kontrolsüz ve gereksiz aşırı gıda tüketmemektedir. Artık kontrol kendisinden çıkmaktadır, mide birkaç kaşık yemekten sonra tokluk sinyali göndererek aşırı gıda alınmamasına yol açmaktadır.

Tüp mide ameliyatından sonra mide büyür mü?

Bu soru çok sorulmaktadır. Tüp mide ameliyatından sonra bir yıl geçince mide hafif büyür. Bu büyüme 3-4 yıl devam eder ancak hiçbir zaman eskisi kadar büyüklüğe erişmez. Midenin % 80’i çıkarılmış ise kalan bu % 20 büyüyerek % 30-35 kadar bir büyüklüğe ulaşabilir. Bu haliylede mide ameliyat öncesine göre yinede % 35 büyüklükte olabilir. Diyelimki önceden bir kâse çorba içip, üzerine bir kap yemek, salata ve tatlı yiyen bir kişi ameliyattan bir yıl sonra en fazla bir kâse çorba tüketebilir. Ancak çorbanın üzerine yemek yiyemez. Onun yerine yarım kâse çorba tüketip, yarım kap yemek yiyerek doyabilir.


Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63 - 0 (312) 286 44 64