Biliopankreatik Diversiyon Ameliyatı

BDP nedir?

Biliopankreatik Diversiyon (BPD) ameliyatında; mide korpus kısmından yatay olarak kesilerek üst ve alt mide şeklinde ayrılır. Üst Mide bölümüne kalın barsaktan yukarı doğru 250 cm mesafedeki ince barsak bölünerek alt ucu üst mide kısmına ağızlaştırılır. İnce barsağın boşta kalan üst ucu ise kalın barsaktan sonraki 50. cm mesafedeki ince barsak kısmına uç-yan olarak ağırlaştırılır. Bu ameliyat gastrik bypass ameliyatına benzer, ancak buna ek olarak, bağırsakta yutulan gıdaların barsaktan emilmesi daha azdır.

Biliopankreatik diversiyon (BPD), Scopinaro tarafından 1976 yılında İtalya’nın Cenova şehrinde duyurulan bir ameliyat tekniğidir. Bilroth ll gastrektomi ve bağırsak baypasının bir kombinasyonudur Kilo kaybı ve malabsorbsiyon açısından çok etkili bir ameliyattır; ancak hem hastalar hem de doktorlar tarafından ömür boyu bakımı gerektirir.. Normalde pilor, az miktarda mide içeriğinin safra ve pankreas suyu ile karıştığı duodenuma girmesine izin verir. Asit nötrleştirilir ve zararsız hale getirilir. BPD, ince bağırsağın çoğunu asit ve alkali girişi bölgeleri arasına yerleştirdi. Scopinaro, BPD’den sonra stomal ülserleri gözlemledi ve tıbbi tedaviye yanıt verdiklerini, nadiren bir ameliyat gerektirdiğini ve zamanla sıklığının azaldığını buldu.

BPD, Scopinaro tarafından geliştirilen önerilen mide kesesi boyutuna ve uzuv uzunluklarına sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Mide kesesi, çeşitli hasta özelliklerine bağlı olarak 200 ila 500 ml arasındadır. Kese diğer ameliyatlardakinden daha büyüktür çünkü hastanın protein yetersiz beslenmesini önlemek için günde 150 g protein tüketmesi gerekir. Kemik hastalığının önlenmesi, hastanın büyük miktarlarda kalsiyum ve D vitamini almasını gerektirir. BPD olan hastaların; takibinin ameliyatı gerçekleştiren cerrah ile birliikte dâhiliye, endokrin, nefrolog ve gastroenterolog gibi çeşitli branşlardaki doktorların birlikte yapması gerekir. BPD’nin uzun vadeli etkileri hakkında, diğer obezite operasyonlarından daha fazla bilgi vardır. Küçük bir kese ve uzun bir ortak uzuv ile yapılan bir ameliyatın küçük bir kese ve kısa bir ortak uzuv ile ameliyata dönüştürülmesi protein yetersiz beslenme riskini artırır. Fobi ve meslektaşları, kilo kaybını artırmak için bu tür dönüşümler yapıldıktan sonra% 23 oranında albümün oranının 3 g’dan az olduğunu bildirdiler. Bu etki, mide kesesinin boyutunu artırarak veya ortak uzvu uzatarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. Kese boyutundaki ve uzuv uzunluğundaki bu tür değişikliklere hasta yanıtındaki değişkenlik, daha fazla ameliyatın gerekli olabileceği anlamına gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

BPD ne demek?

BPD nedir?