Endoskopik Zayıflama Yöntemleri

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından fazla kilolar ve obezitenin tedavisinde her geçen yıl yeni bir yöntem uygulamaya girmektedir. Bunlardan biri son yıllarda popüler olmaya başlanan ve etkisi kanıtlanan mide enjeksiyonu’ (iğne)’dur. Mideye endoskopik olarak uygulanan mideye iğne yapılması yönteminin ameliyat olmaması ve uygulamadan sonra herhangi bir şikâyete neden olmaması nedeniyle çok kolay kabul gördü. Diyet, spor, ilaçlar, soğuk lipoliz gibi yöntemleri deneyip bir türlü istediği kilolara ulaşamayan, 10-20 kilo fazlalığı olan kişiler için adeta ideal yöntem olarak görülmektedir.

Bu bağlamda son yıllarda adı daha çok duyulmaya başlayan bir yöntem ise Midenin endoskopik iğne yöntemi (Gastric İnjection)’dir. Endoskopik enjeksiyonlar Midenin iç yüzeyinde 8-10 farklı noktasına 100 ile 500 ünite arasında değişen sayılarda yapılmaktadır. Enjeksiyon (iğne) sağlık ve kozmetik amaçlı olarak pek çok konuda uygulanmaktadır. Yüzdeki kırışıklıklar, terlemenin önlenmesi, anal fissür gibi sağlıklı ve kozmetik sorunlarında kullanılan iğne yöntemi artık obezitenin tedavisinde de kullanılmaktadır. Obezite tedavisinde yeni bir çığır açan iğne uygulaması 20 dk. gibi kısa bir sürede gerçekleşmekte ve hastanede yatış gerekmemektedir. Herhangi bir riski yok denecek kadar az bir yöntemdir. Tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi Botulinum A toksini bu amaçla kullanılmaktadır.

İlaç etkisini; mide boşalmasını geciktirip böylece uzun süre tokluk sağlayarak göstermektedir. İlaç uygulandıktan sonra normalde mideyi 2-6 saatte terk eden gıdalar daha uzun süre midede kalarak tekrar açlık oluşmasının önüne geçmektedir. İlaç mide kaslarına, mide sinirlerine etki ederek mide hareketlerinin yavaşlamasına neden olur. Bu uygulamadan sonra uzun süre açlık hissedilmez, daha az gıda ile doygunluk sağlanabilir.

Mide endoskopik iğne yöntemi; ameliyat yöntemlerine göre uygulanması daha kolay, daha risksizdir. İş ve güçten uzak kalınmadan 3-4 saat ayrılarak gerçekleştirilebilir. Etkisi 6 ay devam eden ilacın uygulaması, 6 ay arayla istenirse tekrarlanabilir.  Herhangibir iz bırakmaz. Kalıcı bir etki yapmaz. 

Mide enjeksiyonu uygulamasının dezavantajı 6 ay sonra ilacın etkisizleşmesi ve kilo veren kişinin eğer dikkat etmez ise tekrar kilo alma olasılığıdır. Ancak, geçen 6 aylık süre içinde kazanılmış olan beslenme alışkanlığı korunur ise tekrar kilo alınmayabilir.

Tüm dünyada hızla kabul gören endoskopik enjeksiyon yöntemi ile kilolardan kurulmak için karar vermek ve kliniğimize müracaat etmeniz yeterli.