Mide Katlama (Gastrik Plikasyon)

Ankara mide katlama ameliyatı genellikle fazla kilosu olup; ancak tüp mide ameliyatı olacak kadar fazla kilosu olmayan, ancak yine de fazla kilolarından kalıcı olarak kurtulmak isteyen kişilerde tercih edilen bir ameliyat yöntemidir.

Kilo vermek için uygulanan yöntemlerden kalıcı olanlar; cerrahi uygulanan yöntemlerdir. Yani, ameliyat yapılması durumudur. Ameliyatla mide hacmi küçültülmektedir. Eğer, mide kesilerek küçültülüyorsa Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı), eğer mide küçültülmeden dikişlerle kendi içine doğru katlanıyorsa mide katlama ameliyatı olarak adlandırılmaktadır.

Mide katlama ameliyatı obezitenin tedavisinde kalıcı olarak kilo vermeyi sağlayan yöntemlerden biri olup, bu ameliyatta hiçbir organda kesme işlemi yapılmaz, hiçbir organda eksilme olmaz, istenildiği zamanda mide eski haline gelebilir.

Mide katlama ameliyatında kullanılan dikişler erimeyen dikişlerdendir, yani non-absorbable dediğimiz dikiş grubundandır. Bu nedenle; dikişlerin açılması veya midenin genişleyerek eski haline gelmesi söz konusu olmamaktadır.

Mide katlama ameliyatı bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılması başarılı sonuçlar alınmasına neden olur. Bu ameliyatta mideyi katlamada kullanılan dikişler, mideyi katlama tarzı, dikişlerin sıklığı, midenin kaç kat katlandığı gibi önemli olan pek çok faktör vardır.

Mide katlama ameliyatı; laparoskopik yani kapalı olarak yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.  Mide kesilmez; 2/0 dikiş (genellikle ipek)’lerle mide fundus kısmından başlanarak antruma doğru inverte edilerek devamlı olarak dikilir. Bu işlem ile mide hacmi yaklaşık %60 küçülür. Tüp midedeki gibi ameliyat olan kişi daha az gıda ile beslenir. Tüketilen gıda az olduğu için dolayısıyla kilo verilir. Mide katlama ameliyatı yaklaşık olarak 40 dk. süren bir ameliyattır. Bu ameliyat için kişinin en az 15 kg fazlası olması gerekir.

Mide katlama ameliyatı için hastanede 2 yatmak çoğu zaman yeterlidir. Ameliyatta sonda takılmamaktadır. Sadece ameliyat bölgesine konulan ve dışarda ucu olan dren; ameliyattan 2 gün sonra ağrısız olarak çekilmektedir.

Mide katlama ameliyatından sonra hasta direkt olarak yatağına alınır. 3-4 saat sonra ise yürütülür, genellikle refakatçi ihtiyacı olmaz.

Mide katlama ameliyatının en büyük avantajlarından birisi geri dönüşüm imkânı olmasıdır; yani kişi ilerde isterse dikişler açılarak mide eski haline getirilebilir.

Mide Katlama Ameliyatı sonrası beslenme ameliyatın ertesi günü su, meyve suyu ile başlanır, bir sonraki gün yoğurt, çorba, jöleli gıdalar, muhallebi gibi yumuşak tarzda başlanır. İlk bir hafta bnu8 şekilde yapılan beslenmeye takiben hafif kahvaltı tarzı beslenme ile devam edilir. Sonrasında ise ameliyattan 10 gün geçince sebze yemekleri, kıymalı yemekler, ızgara balık, haşlanmış makarna gibi yemekler serbest olmaktadır. Ameliyattan 3 gün sonra dışarı çıkılabilir, yürüyüş yapılabilir.  15 gün sonra hemen hemen tüm spor aktiviteleri yapılabilir.

Mide katlama ameliyatı olan kişi bu ameliyata ait ileriki yaşamında bir olumsuzluk hissetmez. Normal günlük aktivitelerini yapar, ilerde normal beslenir, sadece daha az gıda ile beslenir, adeta zorunlu diyet yapmak durumunda kalır, beslenme miktarı konusunda kontrol kendisinden çıkar, mideye geçer. Mide ne kadar müsaade ediyorsa o kadar gıda ile beslenilir. Mide katlama ameliyatı olanlar normal gebelik süreci, normal cinsel yaşam sürebilirler. Bu konularda hiçbir olumsuzluk yaşamazlar; tam tersine ve daha yüksek ihtimalle gebe kalma olasılığı ve daha konforlu bir gebelik süreci geçirirler.