Mide botoksu obezite ve fazla kilolar için uygulanan cerrahi yöntemlere göre yan etkisi ve komplikasyonları yok denecek kadar az olan bir yöntemdir. Mide botoksu uygulaması, eğer kişinin allerjik bir reaksiyonu oluşmazsa işlem sorunsuz olarak gerçekleşmektedir. Mide botoksu uygulaması endoskopik yöntemle yapılmaktadır. Botoks; enjeksiyon yöntemi ile mide içinde 20 ile 30 arasında değişen farklı noktalara uygulanmaktadır.  Botoksu enjeksiyonları ne kadar çok noktaya yapılırsa ve ne kadar düzenli aralıklarla yapılırsa o kadar iyi sonuç alınır. Çünkü mide de kesme işlemi veya herhangi bir cerrahi işlem yapılmamaktadır.

Mide botoksu kas hastalığı olan kişilerde uygulanmaz; çünkü botoks sinir kas iletimini bloke etmektedir; böyle bir rahatsızlık var ise bu şikayetlerinin artmasına neden olabilir.

Hamilelerde ve emziren annelerde kanıtlanmış bir yan etki olmamakla birlikte tedbiren mide botoksu uygulanması önerilmez. Mide botoksu uygulandıktan sonra gebelik oluşmuş ise gebeliğin sonlandırılması gerekmez; ancak gebe kişinin kadın hastalıkları hekimine kontrol olması gerekir.

Mide botoksu uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Mide botoksu uygulamasında kullanılan iğne 23-25 gauge çapında olması uygundur. İğne uzunluğu 5 mm’yi geçmemelidir. Daha uzun bir iğne kullanılırsa midenin ince olduğu fundus kısmında mide dışına enjeksiyon olabilir. Ancak bu durum genellikle sorun yaratmaz.