Obezitenin İlaçla Tedavisi

PHENTERMINE

Phentermine bir amfetamine benzer bir ilaçtır; merkezi sinir sistemini (sinirler ve beyin) uyararak, Kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artırır ve iştahı azaltır. Phentermine, özellikle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya diyabet gibi risk faktörleri olan kişilerde obeziteyi tedavi etmek için diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. Bu ilaç sadece kısa süreli kullanım içindir. İştah bastırmanın etkileri birkaç hafta sonra geçebilir.

Phentermine; kahvaltıdan önce veya kahvaltıdan 1 ila 2 saat sonra alınır.

Phentermine’i asla daha büyük miktarlarda veya belirtilenden daha uzun süre kullanmak risklidir. Bu ilaçtan daha fazlasını almak onu daha etkili kılmaz. Phentermine alışkanlık yapıyor olabilir. Yanlış kullanım bağımlılığa, aşırı doza veya ölüme neden olabilir. Bu ilacı satmak veya vermek yasalara aykırıdır.

Bu ilacı aniden kullanmayı bırakılmamalıdır, aksi takdirde hoş olmayan yoksunluk semptomlarınız olabilir. Bu ilacı kullanmayı güvenli bir şekilde nasıl bırakacağınızı doktorunuza sorun.

Obezite için Normal Yetişkin Dozu

Yemeklerden 30 dakika önce günde 3 kez 8 mg oral, VEYA

Kahvaltıdan önce günde bir kez veya kahvaltıdan 1 ila 2 saat sonra ağızdan 15 ila 37.5 mg.

Kullanım: Başlangıç ​​vücut kitle indeksi (BMI) 30 kg/m2 olan hastalarda ekzojen obezite tedavisinde egzersiz, davranış değişikliği ve kalori kısıtlamasına dayalı bir kilo azaltma rejimine ek olarak kısa süreli (birkaç hafta) veya diğer risk faktörlerinin (örn. kontrollü hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi) varlığında önerilebilmektedir.

Yemeklerden 30 dakika önce günde 3 kez 8 mg oral, VEYA

Kahvaltıdan önce günde bir kez veya kahvaltıdan 1 ila 2 saat sonra ağızdan 15 ila 37.5 mg.

Kullanım: Başlangıç ​​vücut kitle indeksi (BMI) 30 kg/m2 olan hastalarda ekzojen obezite tedavisinde egzersiz, davranış değişikliği ve kalori kısıtlamasına dayalı bir kilo azaltma rejimine ek olarak kısa süreli (birkaç hafta) veya diğer risk faktörlerinin (örn. kontrollü hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi) varlığında daha büyük veya 27 kg/m2 veya daha fazla BMI.

Doz aşımı belirtileri arasında kafa karışıklığı, panik, halüsinasyonlar, aşırı huzursuzluk, mide bulantısı, kusma, ishal, stoma yer alabilir.

SEMAGLUTID

Semaglutid beynin iştahı ve gıda alımını düzenleyen bölgelerini hedefleyen glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) adlı bir hormonu taklit ederek çalışır.  En az bir kiloya bağlı durumu (yüksek tansiyon, tip 2 diyabet veya yüksek kolesterol), düşük kalorili diyet ve artan fiziksel aktiviteye ek olarak kullanımı önerilmektedir. Uygulanması deri altı enjeksiyon şeklinde olan semaglutid genel obezite veya aşırı kilolu yetişkinlerde kronik kilo yönetimi için kullanılmaktadır. İlaç, vücut kitle indeksi (BMI) 27 kg/m2 veya en az bir kiloya bağlı rahatsızlığı olan veya BMI 30 kg/m2 veya daha fazla olan hastalarda kullanımı tavsiye edilmektedir.

Diyabet, Lipit Bozuklukları ve veya fazla kilolu yetişkinlere bir kilo yönetimi programına dahil etmek için faydalı yeni bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Araştırma.

Obezite veya fazla kilolu olmak; yetişkinlerin yaklaşık %70’i kalp hastalığı, felç ve diyabet gibi önde gelen bazı ölüm nedenleriyle ilişkili ciddi bir sağlık sorunlarına ve belirli kanser türlerinin riskinin artmasına neden olmaktadır. Diyet ve egzersiz yoluyla vücut ağırlığının %5 ila %10’unu kaybetmek, obezite veya aşırı kilolu erişkin hastalarda kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Semaglutid ve diğer semaglutid içeren ürünler, diğer GLP-1 reseptör agonistleri veya reçeteli ilaçlar, reçetesiz satılan ilaçlar veya bitkisel ürünler dahil olmak üzere kilo vermeye yönelik diğer ürünlerle birlikte kullanılmamalıdır.

Semaglutid ‘in en yaygın yan etkileri mide bulantısı, ishal, kusma, kabızlık, karın (mide) ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, hazımsızlık (hazımsızlık), baş dönmesi, karın şişliği, geğirme (geğirme), hipoglisemi (düşük kan şekeri) içerir. Gastrointestinal yan etkileri azaltmak için ilaç dozu 16 ila 20 hafta boyunca kademeli olarak haftada bir kez 2.4 mg’a yükseltilmelidir.

Semaglutid ve diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olan hastalarda kullanılmamalıdır. Hastalar Semaglutid derhal durdurmalı ve ciddi bir alerjik reaksiyondan şüpheleniliyorsa tıbbi yardım almalıdır. Semaglutid ayrıca pankreas iltihabı (Pankreatit), safra kesesi sorunları (safra taşları dahil), düşük kan şekeri, akut böbrek hasarı, diyabetik retinopati (göz retinasında hasar), artan kalp hızı ve intihar davranışı veya düşüncesi için uyarılar içerir. Hastalar pankreatit veya safra taşı semptomları varsa sağlık uzmanlarıyla görüşmelidir. Semaglutid insülin veya insülin salgılanmasına neden olan bir madde ile kullanılıyorsa, hastalar düşük kan riskini azaltmak için insülin dozunu veya insülini indükleyen ilacı potansiyel olarak düşürme k gerekebilir.

TOPIRAMATE

Topiramat, antikonvülsan olarak da adlandırılan bir nöbet ilacıdır. Topiramat, yetişkinlerde ve en az 2 yaşında olan çocuklarda belirli nöbet türlerini tedavi etmek için kullanılır. Topiramat vücut ısısını artırabilir ve dehidrasyona yol açarak kilo kaybını destekleyici etki gösterir. Bu ilaç hamilelerde, emziren annelerde kullanılmaz.

Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyun. Doktorunuz ara sıra dozunuzu değiştirebilir. İlacı aynen belirtildiği şekilde kullanın.

 • Phentermine/ Topiramate
 • Adipex-P
 • Liraglutid
 • Topamax
 • Fenfluramine
 • Contrave
 • Desoxyn
 • Alli
 • Bupropion
 • Phendimetrazine
 • Xenical
 • Orlistat
 • Diethylpropion
 • Qsymia
 • Saxenda
 • Methamphetamine
 • Pregnyl
 • Bontril PDM
 • Bupropion/Naltrexone
 • Chorionic Gonadotrpin (HCG)
 • Lomaira
 • Methylphenidate
 • Amphetamine

LIRAGLUTIDE

Belirli sağlık koşullarına sahip kişilerin kilo vermesine yardımcı olmak için diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 veya daha yüksek olan yetişkinlerde ve en az 12 yaşında ve 60 kilogramdan fazla olan çocuklarda kullanım içindir. Liraglutide ve benzeri ilaçlar tip 2 diyabet tedavisi için üretilmiş ilaçlardır; ancak yan etki olarak kilo vermeye yardımcı olması üzerine bu durumda endikasyon listesine eklenmiştir. Ancak; büyük beklenti içinde olmamak gerekir. Ortalama 7-8 Kg verilmesini sağlamaktadır. İlaç öncelikle 0,6 mg olarak başlanıp, haftalık artışlarla asıl tedavi dozu olan 3 mg’a kadar çıkılmaktadır. Kullanım süresi 3 aydır. Kullanırken ara ara kan şekeri ölçümleri yapılası gerekir.

Liraglutide, günün herhangi bir saatinde yemekle birlikte veya yemeksiz cilt altına enjekte edilir. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, ilacı kendi başınıza nasıl doğru şekilde kullanacağınızı size öğretebilir. İlacınız ile verilen Kullanım Talimatlarını okuyun ve dikkatle uygulayın. Tüm talimatları anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Kusma veya ishal hastasıysanız doktorunuzu arayın. Liraglutide kullanırken kolayca susuz kalabilirsiniz. Bu böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Kan şekeriniz (hipoglisemi) düşük olabilir ve kendinizi çok aç, sersemlemiş, sinirli, şaşkın, endişeli veya titrek hissedebilirsiniz. Hipoglisemiyi hızlı bir şekilde tedavi etmek için hızlı etkili bir şeker kaynağı (meyve suyu, sert şeker, kraker, kuru üzüm veya diyet olmayan soda) yiyin veya için.

Ayrıca artan susuzluk veya idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtilerine dikkat edin.

Kan şekeri seviyeleri stres, hastalık, ameliyat, egzersiz, alkol kullanımı veya öğün atlamadan etkilenebilir. Dozunuzu veya ilaç programınızı değiştirmeden önce doktorunuza danışın.

FENFLURAMIN

Psikiyatride fenfluramin (Pondimin) araştırılmış ve otistik bozukluğun tedavisinde kullanılmaktadır. Anorektik etkisi yüzünden, obezitenin tedavisinde de kullanılmaktadır. Anorektik ajan olarak fenfluraminin amfetamine üstünlüğü, fenfluraminin öforik etkisi olmayışıdır. Fenfluramin kullanan kişinin düzenli olarak tartılması önerilir. Çok fazla kilo verirseniz fenfluramin almayı bırakmanız gerekebilir. Çocuklarda kullanılmaması gerekir. Kilo kaybı çocuklarda büyümeyi etkileyebilir.

Yaygın olan yan etkileri arasında; iştah azalması, uyuşukluk, sedasyon ve uyuşukluk; ishal, kabızlık; anormal ekokardiyogram, yorgunluk veya enerji eksikliği; ataksi (koordinasyon eksikliği), denge bozukluğu, yürüme bozukluğu (yürüme sorunu); artan kan basıncı; salya akması, aşırı tükürük salgısı (tükürük aşırı üretimi); ateş (ateş); üst solunum yolu enfeksiyonu; kusma; azaltılmış ağırlık; düşme riski; ve status epileptikus.

Kronik fenfluramin tedavisini duygusal dengesizlik, bilişsel eksiklikler, depresyon, psikoz, önceden var olan psikozun alevlenmesi (şizofreni) ve uyku bozuklukları ile ilişkilendiren raporlar vardır. Bu etkilerin bazılarına, kronik uygulama ve/veya serotonin 5-HT2A reseptörlerinin aktivasyonu ile serotonerjik nörotoksisite/serotonin tükenmesinin aracılık edebileceği öne sürülmüştür.

BUPROPION+NALTREXAN (CONTRAVE)

İki farklı ilacın kombinasyonu olarak üretilen bir ilaçtır. Bunlar; naltrekson hidroklorür ve bupropion hidroklorür.

Naltrekson; alkol bağımlılığı, opioid bağımlılığı veya sigara bırakma tedavisi amacıyla kullanılan naltrekson bir opioid agonistidir.

Bupropion; depresyon ve mevsimsel duygu bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan bupropion, bir antidepresandır.

Kilo kaybını iyileştirmek için iki ilaç kombine edilmiştir. İlaç, yaktığınız kalori sayısını arttırmak ve iştahınızı azaltmak için merkezi sinir sisteminizi etkiler. Tabletler, belirli kişilerin kilo vermesine yardımcı olmak beslenme düzenleyici diyet ve fiziksel egzersiz programı ile birlikte reçete edildiğinde daha yüksek başarı elde edilebilir.

CONTRAVE, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet veya hipertansiyon gibi obeziteye ek rahatsızlıkları olan 18 yaş üzerindeki yetişkinlere yardımcı olmak üzere önerilmektedir.

Kontrol edilemeyen hipertansiyonu olanlar, anoreksiya nevroza veya bulimia gibi psikolojik yeme bozukluğu olanlar, Alkol veya diğer ilaçlardan (benzodiazepinler, barbitüratlar ve anti epileptik ilaçlar gibi) alan kişiler, bupropion içeren diğer ilaçlar kullanan kişiler, hamile veya emziren kişiler ile contrave ’nin içeriğindeki bir maddeye alerjisi olan kişilerin contrave kullanmaması gerekir.

METHAMPHETAMINE

Desoxyn hiperaktivite ve kontrol edilemeyen davranışların tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaçtır. Desoxyn aynı zamanda 12 yaş üzerindeki obezitenin tedavisinde de tavsiye edilmektedir. Amfetamin türevi bir ilaç olduğu için bağımlılık yapıcı özelliği nedeniyle dikkatli kullanılması gereken bir ilaçtır. 5 mg dozunda ve aç olarak alınması önerilmektedir. Gece geç saatte alınırsa uykusuzluğa neden olabilmektedir. Amerikan Pediatri derneği, 6 yaşından küçük çocuklar için ilaç yerine davranış terapisi önermektedir. 6 ila 11 yaş arası çocuklarda ise hiperaktivite tedavisinde kullanımını önermektedir. Benzer şekilde, Desoxyn’i davranış terapilerine ek olarak kullanımı önerilmektedir. Desoxyn, kötüye kullanılabilir veya bağımlılığa yol açabileceği için dikkatli kullanılmalı ve doktor tavsiyesi dışında alınmamalıdır. Optimal dozaj hastaya göre değişir; yaş, kilo veya boy ile değil, bir kişinin ilacı nasıl metabolize ettiğine göre dozaj değişebilir.

Desoxyn’in en yaygın yan etkileri şunlardır: hızlı kalp atışı, titreme, uyku sorunu, mide rahatsızlığı, ağız kuruluğu, iştah azalması, baş ağrısı, baş dönmesi ve kilo kaybı.

Diğer ciddi yan etkiler arasında çocuklarda yavaş büyüme, nöbetler, görme değişiklikleri ve yeni veya şiddetlenmiş kalp ve zihinsel sorunlar yer alır. Desoxyn kullanan kişide; araba kullanma, makine kullanma veya diğer potansiyel olarak tehlikeli görevleri yerine getirme becerisini bozabilir. Bu yan etki genellikle zamanla geçer. Yan etkiler rahatsız ediciyse veya geçmiyorsa doktorunuzla konuşun.

Kalple ilgili herhangi bir sorunu veya ailede kalp ve tansiyon sorunları öyküsünü doktorunuza bildirin. Desoxyn alırken yapısal kalp anormallikleri ve diğer ciddi kalp problemleri olan hastalarda ani ölüm, felç ve kalp krizi görülmüştür. Uyarıcılar kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir. Hekimler tedavi sırasında bu yaşamsal belirtileri yakından izlemelidir. Desoxyn alırken siz veya çocuğunuz göğüs ağrısı, nefes darlığı veya bayılma gibi uyarı işaretleri yaşarsanız derhal doktorunuzu arayın.

Ayrıca, ailede intihar öyküsü, pipolar hastalık, tikler veya depresyon da dahil olmak üzere tüm akıl sağlığı sorunlarını etkileyebilir. Desoxyn, var olan davranış veya zihinsel sorunları, bipolar hastalığı veya sesler duyma, doğru olmayan şeylere inanma dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere psikotik semptomlar veya manik semptomlar yaratabilir veya bunları şiddetlendirebilir.

Raynaud fenomeni de dahil olmak üzere parmaklarda veya ayak parmaklarında uyuşma, soğukluk veya ağrı gibi şikayetler varsa Desoxyn doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Desoxyn kullanırken tansiyon problemi, ağrı, cilt rengi değişiklikleri veya sıcaklığa karşı hassasiyetler oluşabilir.

PHENDIMETRAZINE

Fendimetrazin, uzun süreli salınımlı bir fenmetrazindir. Fendimetrazin, norepinefrin-dopamin salma maddesi olarak işlev gören anoraktık bir ilaçtır. Bir amfetamin içerir. Eksojen obezite kısa süreli kullanımı önerilen fendimetrazin tablet; günde üç kezden fazla olmamak üzere yemeklerden bir saat önce tüketilir. Fendimetrazin ayrıca günde bir kez 105 mg yavaş salınımlı bir kapsül olarak üretilir ve tipik olarak sabah öğününden 30 ila 60 dakika önce tüketilir. Hızlı salınan formunun maksimum günlük dozu 210 mg iken, yavaş salınan kapsüllerin maksimum günlük dozu 105 mg’dır

ORLISTAT

Orlistat, mide ve ince barsaklarda yağ yıkımının olduğu bölgelerde spesifik ve direkt etki gösteren obezite tedavisi ilaçları grubundandır. Orlistat, hafif derecede yapılan diyet uygulamasına yardımcı olarak vücut kitle indeksi (VKİ) 30 kg/m2 üzerinde veya 28 kg/m2 (veya 27 kg/m2) üzerinde olup ilave risk faktörleri bulunanlara günde 3 defa 120 mg dozunda verilmelidir. İlk 4 haftada en az 2,5 kg kaybedenlere verilmesi önerilmektedir. Üç aydan sonra en az %5 oranında kilo kaybı sağlanmadıysa, orlistata devam edilmemesi gerekir. Kullanım süresi en fazla 2 yıldır. Orlistat, barsak emilim bozukluğu, safra stazı, emzirme döneminde, hamilelerde ve aşırı alerjik reaksiyonu olan kişilerde kullanımı önerilmemektedir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre orlistat; dietin sağladığından daha fazla kilo kaybı meydana getirmektedir. Tip 2 şeker hastalarında orlistat, dietle birlikte daha fazla kilo kaybına neden olmaktadır. İki yıllık sürede aralıklı olarak kullanımı önerilen bir ilaçtır.

Barsaktan emilimi çok az olduğundan istenmeyen etkileri azdır. Yan etkileri daha çok mide ve barsaklarla ilgilidir. Mide barsak üzerine olan yan etkileri ilk yıl daha belirgin iken ikinci yılında daha sınırlı olarak görülmektedir.

Orlistat kullanımı yerine çok düşük kalorili diyet yapan kişilerinde benzer kilo kaybı sağlayabildikleride bir gerçektir. Bu nedenle sadece orlistat kullanımı değil diyet ile beraber giden bir ilaç kullanımı Kısa ve uzun zamanlı çalışmalarda orlistat, total ve LDL kolesterolü, kilo kaybından bağımsız olarak azaltmaktadır. Orlista’ın kilo kan yağlarını düşürücü etkisi yağ emilimini engelleyerek, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi depo yağlardan karşılaması ve kana daha az yağ karışması ile ilgilidir. Orlistatın pankreatik lipazı inhibe ederek; trigliserid hidrolizini azaltmakta ve bundan dolayı yağ asidi ile monogliseridlerin barsaktaki miktarı düşmektedir. Kolesterolün eriyebilirliği doğrudan doğruya barsakta mevcut olan yağ asitlerinin ve monogliseridlerin oranına bağlıdır. Orlistat kullanımı ile pankreatik lipaz inhibe edildiği; dolayısıyla yağ asitleri ile monogliserid seviyeleri düştüğü için kolesterolün eriyebilirliği azalmakta ve kandaki kolesterol seviyesi düşmektedir. Orlistat’ın diğer bir etkisi ise yağ absorbsiyonu azaldığı için yağların miçel formasyonu bozulmakta ve dolayısı ile kolesterol absorbsiyonu azalmaktadır. Kolesterolün üçte birlik lik kısmı yağ ile birlikte barsaktan atılıp gitmektedir. Orlistat kullanımı ne kadar yüksek ise yağ emilimi o kadar az olmaktadır. Bu nedenle orlistat kullanımı günde 3×120 mg üzerine çıkarılmasıyla yağ emilimi daha da fazla azalmaktadır. Orlistat’ın kullanımı devam ettikçe kolesterol emilimine olan etkisi zaman içinde azalmaktadır. Bu etki 1 yıl boyunca yüksek iken devam edip; zamanla kısmen azalmaktadır. Çünkü, muhtemelen LDL reseptörlerinde bir adaptasyon meydana gelmektedir; ayrıca vücudun karşı adaptasyon sistemleri devreye girerek kolesterol seviyesini korumaya çalışmaktadır. Kolesterol emiliminde orlistat ile sağlanan %25 azalma, günde 300 mg kolesterol tüketen bir insanda %2’lik plazma kolesterol azalması sağlar. Bütün veriler göstermektedir ki, orlistat uzun vadede uygun dietle kombine edildiğinde obezite tedavisinde önemli yararlar sağlayabilir.

Çalışmalar göstermektedir ki, orlistat uzun vadede uygun dietle kombine edildiğinde obezite tedavisinde önemli faydalar sağlamaktadır. Ancak orlistat tedavisi ile elde edilen kilo kaybının, kardiyovasküler riskler ve diğer nedenlere bağlı ölümlerde azalma sağlayıp sağlamadığının konusunda kesin yargıya varmak mümkün değildir.