Mide Balonu ve Beslenme

Mide balonu uygulandıktan sonra 3-4 gün kadar sıvı beslenme önerilir.  Katı gıdalar mide hareketlerini artıracağı için mide ağrısı ve bulantı şikayetleri artacaktır. Bu durum kişinin balona olan direncini azaltabilir. Bu dönemde alınan sıvı gıdalar sürecin daha rahat geçirilmesini sağlayacaktır. Sıvı gıdalar veya alındıktan sonra mide de eriyen gıdalar balonun kenarından akıp barsaklara doğru geçeceği için mide hareketlerini uyarmazlar veya çok hafif düzeyde uyarırlar. Katı gıdalar ise balonu kenarından kolaylıkla geçemeyeceği için mide hareketlerini uyarırlar. Mide bu yeniş duruma hazır olmadığı için şiddetli kasılmalarla balon u ve gıdaları ileri itmeye çalışacaktır. Gıdalar kısmen ilerletilirken balon mide içinde ileri geri hareket edecektir. Bu durum mide de kramp tarzı ağrılar ve şiddetli bulantılara neden olacaktır. İşte bu nedenle midenin balona alışma süresi olan 3-4 kadar sadece sıvı gıdalar, hatta ilk gün sadece su içilmesi önerilir. Su ve diğer sıvı gıdalar kontrollü bir şekilde içilir. İşlem anestezi altında uygulandığı için ilk 2 saat hiçbir şey tüketilmez. İki saatten sonra ise yudum yudum su içilerek midenin vereceği tepki kontrol edilir. Eğer mide bu duruma şiddetli kramp ağrıları ile cevap vermez ise su içme eylemi aralıklı olarak devam eder. Her kontrolden sonra miktar biraz artırılır. Eğer ilk gün bu şekilde geçirilirse ikinci gün meyve suyu, komposto, yoğurt ve çorba gibi sıvıların alınması başlana bilir. Bu tür sıvılarda adeta yoklanarak az az tüketilerek başlanır ve davam edilir. Herhangi bir sorun olmaz ise 3-4 gün sonra katı gıdaların alınması denenebilir. Bu dönemde ilk zamanlar lokmalar küçük alınır ve iyi çiğnenir.

Mide balonu takıldıktan sonra hasta yatağın alınır. Bu dönemde serum içinde bazı ilaçlar verilir. Burada amaç hastanın hem sıvı ihtiyacını karşılamak hem de başlaması muhtemel mide kramplarının önüne geçmektir. Serum içine konulacak ilaçlar, mide koruyucular (ulcuran, panto v.b.), ağrı kesiciler (arveles, parol vb.), mide spazm gidericileri (buscopan), bulantı kesiciler (metpamid, emedur, zofer, dramamin vb.) den oluşmaktadır.

-Üç ana, üç ara öğün olacak şekilde gün içindeki düzeninizi planlayınız.

-Tüketeceğiniz gıdaları seçerken protein içeriğinin yüksek olmasına dikkat ediniz (Et ve türevleri, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller).

-Gıdaların karbonhidrat ve yağ içeriklerini kontrol ederek tüketiniz (Hamur işleri, şerbetli tatlılar, kızartmalar, soslu kremalı yiyecekler).

-Katı sıvı ayırımına özen gösteriniz. Katı besin alımından ez az 15 dakika sonra sıvı tüketiniz.

-Yemeklerinizi çok iyi çiğneyerek yutmaya özen gösteriniz (En az 20 defa çiğneyiniz).

-Yemek yeme süreniz en az 20 dakika olmalıdır. Yemeklerinizi hızlı tüketmek ağrı ve tokluk hissinizi uyaracaktır.

-Gazlı içeceklerden alkali olanlar içilebilir (Soda).

-Kafeinli içeceklerin midenizi uyaracağını unutmayınız.

-Sigara içilmesinin balona bir etkisi olmaz.,

– Alkol sosyal düzeyde alınabilir. Ancak asitli içecekler içilmesi balon çeperini zayıflatacağı için önerilmez.  Bu tür içeceklere örnek: Kola, gazoz, fanta gibi içecekler.