Endoskopik Zayıflama İşleminin Tekrarlanması Gerekiyor Mu?

Endoskopik Zayıflama İşleminin Tekrarlanması Gerekiyor Mu?

Endoskopik Zayıflama olarak kullanılan botulismus toksini dermatolojik, estetik veya ürolojik amaçlı kullanılan ile aynı özelliktedir. Endoskopik Zayıflama sinir sistemini geçici olarak felç ederek o sinirle ait kasın kasılmasını engellemektedir. Endoskopik Zayıflama etkisi hem çizgili kaslarda hem de düz kaslar da aynı şekilde göstermektedir. Mide kasları düz kas özelliğindedir. Endoskopik Zayıflama uygulandıktan sonra 4- 6 ay süreyle ilgili kas’ta geçici felç oluşturmaktadır. Bu nedenle yapılan işlemin etkisinin devam edebilmesi için 4-5 ay sonra tekrar uygulama gerekir.

Endoskopik Zayıflama uygulandıktan sonra genellikle 12-15 kg verilebilmektedir. Endoskopik Zayıflama uygulanan bireyin fazla kilosunun ne kadar olduğu önem arz etmektedir. Örneğin; 160 cm boyunda, 70 kg ağırlığında olan bir kişi ile yine aynı boyda ve 90 kg ağırlığında olan kişinin vermesi gereken kilolar aynı olmadığı için; tekrar enjeksiyon ihtiyacıda farklı olacaktır. Doğal olarak 90 kg ağırlığında olan kişinin vermesi gereken kilo daha fazladır. Bu nedenle fazla kilosu olan kişinin tekrarlayan enjeksiyon ihtiyacıda fazla olacaktır.

Endoskopik Zayıflama gerektiğinde 3-4 defa uygulanabilmektedir. Endoskopik Zayıflama’nun etkisi geçici olmakla birlikte 3-4 defa enjeksiyon yapılan kişilerde kalıcı sonuçlar elde etmek mümkün olabilmektedir.,

Endoskopik Zayıflama ile bir uygulama neticesinde 30 ve daha fazla kilo vermek pek mümkün değildir. Bu tür 30 kg veya daha fazla kilo vermesi gereken kişilerde Endoskopik Zayıflama dışında başka bir kilo verme yöntemi önerilebilir.,

Endoskopik Zayıflama kilo vermede etkilidir. Ancak mucizevi sonuçlar beklememek gerekir.  Makul olan 12-15 kg verilmesidir.