Tip 2 Diyabet (şeker hastalığı) ameliyatı maliyeti tüp mide ameliyatına göre daha yüksektir. Bunun sebebi daha fazla kartuş kullanılması ve ameliyatın teknik olarak daha özellikli olmasıdır. Şeker hastalığı ameliyatı forum sayfaları bu konuda pek çok detaylı ve farklı bilgilerle doludur. Bu bilgiler genellikle güncel olmadığı için çok farklı ve gerçeğe uzak bilgiler olabilmektedir. Ti2 Diyabet Ameliyatı çok farklı hastanelerde yapılmaktadır. Örneğin; Devlet Hastaneleri, devlete ait üniversite hastaneleri, özel hastanelerde bu ameliyatın yapılması mümkündür. Ülkemizde İstanbul, ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerin dışında Samsun, Elâzığ gibi şehirlerde de bu ameliyatı yapan merkezler ve Cerrahlar vardır.

Şeker hastalığı ameliyatı olarak bilinen ameliyat aslında Metabolik Cerrahi ameliyatıdır. Metabolik cerrahi ameliyatı ile şeker hastalığı yanında hipertansiyon, hiperlipidemni gibi sağlık sorunları da büyük oranda düzelmektedir. Bu nedenle diyabet ameliyatı olarak anılmasına rağmen sadece diyabet değil diğer sağlık sorunlarının da çözümünü sağlaması nedeniyle tüm metabolik hastalıklara yönelik bir ameliyattır, aslında.

Metabolik cerrahi fiyatları şehirlere ve uygulayan cerrahlara gürede farklı fiyatlarda olabilmektedir. Kliniğimizin fiyatları bu açıdan makul sayılabilecek düzeydedir.

Metabolik cerrahi için yapılan ameliyatlar farklı yorum yapılabilmektedir. Yorumlara bakarak karar vermek veya doğru bilgiye ulaşmak güçtür. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ülkemizin belli başlı bu konuda isim yapmış, kendisini kanıtlamış cerrahlar tarafından bilgi verilmesi ve uygulanması daha çok önerilmektedir.