Duodenal Switch Ameliyatı Ankara

Duodenal switch (DS) prosedürü; mide küçültme, duodenumun bölünmesi ve ince barsak alt bölümü ile duodenumun ağırlaştırılmasıyla yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat hem kısıtlayıcı hemde malabsorptif bir etkisi  olan bir kilo verme ameliyatıdır.

Ameliyatın kısıtlayıcı kısmı, midenin yaklaşık% 70’ini (büyük eğrilik boyunca) ve duodenumun pilorun 2 cm altından bölünmesini içerir. Ameliyatın emilim bozukluğu olan kısmı ince bağırsağın uzun bir bölümünü yeniden yönlendirerek iki ayrı yol ve bir ortak kanal oluşturur. İki yolun daha kısa olanı olan sindirim kanalı mideden yiyecekleri ortak kanala götürür. Çok daha uzun yol, biliopankreatik kanal; safrayı karaciğerden ortak kanala taşır.

Ortak kanal, sindirim yolunun içeriğinin kalın bağırsağa boşalmadan önce biliopankreatik kanaldan gelen safra ile karıştığı, genellikle 75-150 santimetre uzunluğunda olan ince bağırsak kısmıdır. Bu düzenlemenin amacı, vücudun ince bağırsakta gıdalardan kalori alması gereken süreyi azaltmak ve seçici olarak yağ emilimini sınırlamaktır. Sonuç olarak, ameliyatı takiben bu hastalar tükettikleri yağın sadece yaklaşık % 20’sini emerler.

 

Duodenal Switch Ameliyatının Avantajları

Duodenal Switch (DS) ameliyatının benzer diğer ameliyatlara göre avantajı, orta düzeyde alım kısıtlaması ile önemli kalori emilim bozukluğu kombinasyonunun, diğer tip gastrik by pass yöntemlerine göre daha yüksek bir kilo kaybı yüzdesine yol açmasıdır. Bir Sistemik Meta Analizinde kilo kaybı cerrahi prosedürler Buckwald ve ark.  Tip 2 diyabetikler, bağırsak değişiminin metabolik etkisine bağlı olarak ameliyattan hemen sonra%98 “iyileşme”  (Tip 2 diyabetin iyileşme oranı) elde ettiler. Sonuçlar o kadar olumludur ki, bazı cerrahlar diyabeti tedavi etmenin faydaları için obez olmayan hastalara da DS ameliyatı yapmayı önermektedirler. Yeni operasyonlar diyabet tedavisine yöneliktir ve kilo kaybına neden olmak zorunda değildir. Bu tip ameliyatlar arasında duodeno-jejunal by Pass ve duodeno- ileal by Pass sayılabilir.

DS ameliyatı sonrası bazı yandaş hastalıklarda yüksek oranda iyileşmeler görülmektedir. Yandaş hastalıklardaki iyileşme oranları: tip 2 diyabet % 99, hiperlipidemi % 99, uyku apnesi % 92 ve hipertansiyon% 83 olduğu ortaya kondu.

Mide ve ince bağırsak arasındaki pilorik kapak korunduğu için, DS geçiren kişiler, Roux-en-Y gastrik baypas ameliyatı (RNY) geçirmiş kişilerde yaygın olan damping sendromunu yaşamazlar. Açlık hormonu olan Ghrelin üretiminin çoğu mideden salgılandığı ve bu ameliyatta mide de küçültüldüğü için , Ghrelin salgısı % 80 oranında azalmaktadır.

 

Duodenal Switch Ameliyatının Dezavantajları

DS emilim bozucu bir ameliyat olması nedeniyle mide küçültme ameliyatına göre daha sık vitamin eksikliği görülebilir. DS ameliyatından sonra; tıpkı Roux-en-Y (RNY) ameliyatı geçiren hastalarda olduğu gibi vitamin ve mineral takviyeleri alınması gerekir. Yaygın olarak reçete edilen takviyeler, günlük multivitamin, kalsiyum sitrat ve yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini içerir.

Safra kesesi taşları, herhangi bir kilo verme ameliyatını takiben hızlı kilo kaybı sonucu olarak gelişebileceğinden, bazı cerrahlar, DS veya RNY sırasında safra kesesini de çıkarmayı tercih edebiliyorlar. Bazı cerrahlar ise; ameliyat sonrası safra taşı riskini azaltmak için ilaç yazmayı tercih ediyor.

RNY hastaları gibi, DS hastaları da hayati önem taşıyan vitamin ve minerallerdeki eksikliklerinin önüne geçmek için; aralıklı olarak ömür boyu ve kapsamlı kan testleri gerekir. Uygun takip testleri ve kontroller olmazsa vitamin ve mineral eksiklikleri oluşabilir. DS  ameliyatı geçiren hastalar yaşadığı sürece aralıklı kan tahlilleri yapılarak takip edilmelidir.

DS hastalarında aynı zamanda daha yüksek oranda kokulu gaz ve ishal görülür, ancak her ikisi de genellikle basit karbonhidratlardan kaçınmak da dahil olmak üzere diyet yoluyla hafifletilebilir.

Midenin bir kısmı çıkarıldığı için DS’nin kısıtlayıcı kısmı geri döndürülemez. Bununla birlikte, tüm DS hastalarında mide zamanla genişler ve çoğu hastada doğal mide ile aynı boyuta ulaşmaz.