SADI-S Ameliyatı

SADI-S (Single anastomosis duodeno–ileal bypass with sleeve gastrectomy),  BPD-DS (Biliopankreatik Diversiyon- Duodenal Switch) prosedürünün yakın zamanda güvenli ve oldukça etkili bir modifikasyonudur. SADI-S ameliyatının diğer bir adı Loop Duodenal Switch ameliyatıdır.

Gastrik baypas gibi, SADI-S (SIPS)ameliyatı hem emilim bozukluğu hem de kısıtlayıcı bir ameliyattır. Kısıtlayıcı, midenin küçültülmesi anlamına gelir, bu da yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar. SADI-S gibi Malabsorbtif ameliyatlar, ince bağırsağın boyutunu da kısaltırlar ve böylece vücudunuzun emdiği besin miktarı azaltır. Malabsorbsiyon ve kısıtlamanın kombinasyonu, diğer bariatrik ameliyatlar gibi SADI-S ameliyatını kilo vermede etkili hale getirir.

Özellikle Vücut Kitle İndeksiniz (VKİ)  50’nin üzerinde ise, SADI-S gibi kombine ameliyatlar etkili kilo kaybı sağlama ve metabolik sonuçlar açısından üstünlükleri olan ameliyatlardır.

SADI-S ameliyatı hem mide küçüldüğü için gıda kısıtlaması sağlamaktadır, hem pilorun alt kısmından ağızlaştırma yapıldığı için gıdaların hızla barsağa geçişi engellenmektedir. Böylece Dumping sendromu denilen ve yemeklerden sonra halsizlik, kan şekerinde dalgalanma, bilinç bulanıklığı gibi şikayelerin oluşmasının önüne geçilmektedir. SADI-S ameliyatının diğer emilim bozucu ameliyatlardan bir üstün yönü de tek ağızlaştırma ile yapılmadır. Diğer emilim bozucu ameliyatların çoğunda barsak iki aşamada mide ve diğer barsak bölümüne ağızlaştılmakta ve buda ameliyat süresini ve güçlüğünü artırmaktadır. Bu ameliyatta pilor korunduğu için mideye safra reflüsünün almayacağı veya çok az olacağı öngörülmektedir.