Mide Balonu Avantajları

Kilo vermeye karar veren ve bu konuda arayış içinde olan kişiler; doğal olarak hangi yöntemin kendisi için daha uygun olacağını öğrenmeye çalışmaktadırlar. Kilo vermek için o kadar çok yöntem vardır ki;

 • Hangisi daha etkili?
 • Hangisi daha kalıcı?
 • Hangisi daha az riskli?
 • Hangisi daha konforlu bir uygulama?
 • Sorularına cevap aranmaktadır.

Her kilo verme yöntemi herkese uygun olmaz. Diyelim ki 160 cm boyunda ve 75 Kg ağırlığında  olan birisi için amekliyat yöntemleri uygun olmaz çünkü, kimlerin ameliyat için daha uygun olacağı IFSO( International Federation of the Surgery of Obesity and Methabolic Disorders= Uluslararası Obezite Cerrahisi ve Metabolik Rahatsızlıklar Federasyonu) ve TOSS (Turkis Obesity Surgery Society=Türk obezite cerrahisi derneği) tarfından belirlenmiştir. Obezite ameliyatları belirlenen bu kilo sınırları içindeki kişlere yapılır. Burada belirlenen vücut kitle indeksi (VKİ)’dir. VKİ kişinin vücut ağırlığının boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile elde edilir. Örneğin 120 Kg ağırlığında ve 170 cmm bo uzunluğu olan bir kişi için VKİ: 120 Kg/1,7×1,7= 120/2,89= 41.5 Kg/m2’dir. Obezite ameliyatları için önerilen VKİ: 35 Kg/m2’nin üstüdür. Son yıllarda daha düşük kiloda olup ancak pek çok yöntemi deneyip kilo veremeyen kişilerde de yazılı onayı alınarak obezite cerrahisi uygulanabilmektedir.

Obezite cerrahisi için uygun olmayan kişilerde en etkili kilo verme yöntemlerinin başında mide balonu gelmektedir. Mide balonu mide içinde hem hacim kaplamaktadır, hemde adeta bir conta gibi mide çıkışında gıda geçişini kısıtlamaktadır.

Mide balonu diyet, spor, akupunktur, ilaçlar ile kilo veremeyen veya sürekli verip tekrar kilo alan kişilerde alternatif bir tedavi yöntemidir. Mide balonları silikondan yapılan ve sıvı ya da hava ile şişirilebilen balonlardır. Mide balonları bir hastaya uygulandıktan sonra mide içinde delinerek içindeki sıvı ya da hava boşaltılıp dışarı alınırlar. Dışarıya alınan balon çöpe atılır. Balonlar Mideye zararlı etkileri olan maddeler değildir. Ancak uzun süre mide içinde durduğunda basınç ve temas etkisine bağlı olarak zamanla midede ülser tarzı yaralara neden olabilirler.

Peki, bu balonların avantajları nelerdir?

 1. Mide balonları sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilmektedir.
 2. Mide balonu uygulaması 20 dk. gibi kısa sürede gerçekleşmektedir.
 3. Mide balonu uygulamasından sonra kişi anestezinin etkisi geçince, yani birkaç saat sonra normal yaşamına kaldığı yerden devam edebilmektedir.
 4. Mide balonu ile 10 ile 25 kilo arasında kilo verilebilmektedir.
 5. Mide balonu 6 ay-1 yıl sonra çıkarılıp, 1 ay beklenip tekrar uygulanabilmektedir. Bu şekilde balon uyguladığımız bir hastamız toplam 60 kilo verdi.
 6. Mide balonu ağrı yapmaz, rahatsızlık hissi yaratmaz.
 7. Mide balonu uygulaması kalıcı herhangi bir yara bere, iz bırakmaz.
 8. Mide balonu kişi istediği zaman, yani 6 ay beklenmeden çıkarılabilir.
 9. Mide balonu uygulanan kişinin sık kontrole gelmesi gerekmez, ancak diyetisyen desteği faydalı olur.
 10. Mide balonu obezite tedavisinde diyet, spor ve ilaçlarla desteklendiğinde etkili bir kilo verme yöntemidir.

Çağımızın sorunu olan fazla kilolar ve Obeziteden kurtulmak için pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden en etkilisi tabi ki; obezite cerrahisi dir. Ancak aynı zamanda en riskli olanı da obezite cerrahisidir. Çünkü, obezite cerrahisi için anestezi gerekmektedir, ameliyatta kesilen organdan dolayı sızıntı olması, enfeksiyon, kanama gibi riskler mevcuttur. Oysaki mide balonu sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilen bir yöntemdir. Bu yöntemler 25 kilo vermek mümkündür. Mide balonu gerçekten kilo vermeye kararlı kişilerde yüz güldürücü sonuçlar ortaya koymaktadır.