Endoskopik Zayıflama Herkese Yapılabilir Mi?

Son günlerin popüler kilo verme yöntemi olan “Endoskopik Zayıflama“; etkili ve sağlıklı bir uygulamadır.

Bilindiği gibi özellikle kozmetik amaçla yaygın olarak uygulanan Endoskopik Zayıflama, sağlıkta pek çok rahatsızlık için kullanılan etkinliği kanıtlanmış bir ilaçtır. Bir bakteriden elde edilen Endoskopik Zayıflama; uygulandığı yerdeki kaslarda geçici olarak fonksiyon azalması yapmaktadır. Geçici olan bu uygulamalar birkaç kez tekrarlandığında uzayan etki elde etmek mümkündür.  Endoskopik Zayıflama etkisi 3-4 günde başlayıp; 4-6 ay kadar devam etmektedir.

Günümüzde kilo vermek amaçlı pek çok yönteme mevcuttur. Bunlardan en bilinenleri Diyet, spor, akupunktur, soğuk veya sıcak lipoliz, liposuction, ilaçlar dır. Pek çok kişi bu yöntemlerden bir veya bir kaçını denemiş; ya kilo verememiş, ya da kilo verip tekrar kilo alarak hayal kırıklığı yaşayabilmektedir. Özellikle diyet yapıldığında iştah duygusu en büyük sorunu oluşturmaktadır. Kişi bir diyet programına uymaya çalışmakta veya kendince bazı beslenme kontrol yöntemlerine başvurmaktadır; ancak burada en büyük sorun iştah duygusunun kontrolüdür. Sürekli bir yeme isteği ve bunu sınırlama duygusu. Bu durum kişide bir iç çatışma ve neticede mutsuzluk yaratmaktadır.  Bir yerden sonrada iştah duygusu galip gelerek tüm çabaların boşa gitmesine neden olmaktadır. İşte: burada Endoskopik Zayıflama devreye girmektedir. Endoskopik Zayıflama; midenin iki farklı bölgesinde yaklaşık 20 farklı noktaya yapılmaktadır. Fundus adı verilen ve iştah hormonu olan Ghrelin’in salgılandığı bölge ve mide kaslarının en güçlü olduğu Antrum bölgesi. Fundus bölgesine yapılan enjeksiyonlar kişinin açlık duygusunun kaybolması veya azalmasını sağlayarak diyet uygulanmasını kolay hale getirmektedir. Antrum Bölgesine yapılan Endoskopik Zayıflama mide kaslarının daha az kasılması ve dolayısı ile gıdaların bağrsağa itilmesi sürecinin uzamasına neden olmaktadır, daha uzun süre midede kalan gıda nedeniyle bir sonraki yeme ihtiyacı süresi uzamaktadır. Örneğin karbonhidrat ağırlıklı beslenen bir kişi 4-6 saat arayla acıkır; Endoskopik Zayıflama uygulamasından sonra bu süre 8-10 saate çıkmaktadır.

Endoskopik Zayıflama’nın diğer uygulamalarından farkı daha yüksek dozda uygulanmasıdır. Genellikle 200 ünite olarak uygulanan, gerektiğinde 500 üniteye kadar çıkılan dozlarda uygulanabilmektedir.

Endoskopik Zayıflama; uygulandıktan sonra bir bariatrik diyetisyen kontrolünde ‘’Detoks’’ programı ve devamında beslenme alışkınlıklarına yönelik düzenlemeler etkinliği ve kalıcılığı artırmaktadır.

‘’Endoskopik Zayıflama’’ ile ilgili sık olarak sorulan bir soru; her kiloya veya her yaşta yapılabilir mi şeklindedir. Bu sorunun en doğru cevabı:   ‘’Endoskopik Zayıflama’’ 18 ile 65 yaşları arasında fazla kilosu olan herkese yapılabilir.

Endoskopik Zayıflama: 18 yaşından önce yapılabilirliği konusunda kesin kanıtlar olmaması, 65 yaşından sonra ise kilo verme sürecinde yaşanabilecek sağlık sorunları nedeniyle önerilmemektedir.

Endoskopik Zayıflama; 5 kilo fazlası olana yapılabileceği gibi 100 Kilo fazlası olana da yapılabilir.  Bu yönüyle çok geniş bir nüfusa hitap eden bir uygulamadır.

Sonuç olarak; Endoskopik Zayıflama tüm çabalarına rağmen kilo vermekte zorlanan kişilerde, iştah duygusunu azaltarak ve doygunluğu uzatarak etkili kilo kaybı sağlamaktadır.