Endoskopik Zayıflama İle Kaç Kilo Verilebilir?

Mide botoksu uygulandıktan sonra hemen etkisini gösterir. Botoks mide kaslarını gevşeterek alınan gıdaların sindirimini ve mideden bağırsaklara geçmesini geciktirir normalde gıdaların mideden bağırsak sistemine geçişi 4-6 saat kadar sürer. Açlık hormonu olarak bilinen Ghrelin adında bir hormon vardır. . Ghrelin’in % 80’i mide’nin Fundus denilen en üst bölgesinden salgılanmaktadır.  Fundus bölgesine yapılan botoks; Ghrelin salgılanmasını sağlayan kaslarda  geçici felç oluşturarak hormonunun miktarını azaltır. Dolayısıyla iştah duygusu d azalır.

Botoks uygulandıktan sonra mideden gıdaların bağırsaklara geçiş süresi 10-12 saat kadar bir zaman alır. Bu da kişinin uzun süre kendini çok hissetmesi ne neden olur. Mide botoksu uygulandıktan sonra ilk aylarda daha fazla olmak üzere ortalama 15 kilogram kadar kilo verilir ancak kişinin önceki kilosu ve metabolizması burada önemli rol oynar. Örneğin bir 60 santimetre boyunda 150 kilogram ağırlığında olan biri ile yine bir 60 santimetre boyunda 100 kilogram ağırlığında olan kişi aynı hızda ve oranda kilo vermeyebilir. Kilo miktarı arttıkça verilebilecek kiloda artmaktadır.

Mide botoksu uygulandıktan sonra bazı ilaçların alınması botoks’un etkinliğini değiştirebilir. Özellikle kas gevşeticiler, ağrı kesiciler, kortizon türevleri, bazı antibiyotikler ilacın etkinliğini azaltabilir.

Mide botoksu uygulandıktan sonra çikolata gibi yüksek kalori içeren ve sıvılaşan gıdalar tüketilirse kilo vermek istenildiği kadar olmayabilir. Yine aşırı kabızlık şikâyeti olan kişilerde kilo vermek beklenildiğinde daha az olabilir. Bu nedenle kabızlığı önleyici beslenme uygulamaları yanında gerekirse ilaçlar kullanmak gerekir.