Tüp Mide Ameliyatı İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Tüp Mide Ameliyatı İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Tüp Mide Ameliyatı İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Tüp mide Ameliyatı fazla kilolara veda etmek için çok üstün bir cerrahi tedavi yöntemidir. Tüp mide ameliyatı her kilodaki insana yapılmamalıdır. Bunun için çok farklı ölçüm yöntemleri olmakla beraber; günümüzde en kabul göreni vücut kitle indeksi (VKİ)’dir. Tüp mide ameliyatı olmak için VKİ’nin en az 30 olması gerekir. Ancak sadece kilosu yüksek VKİ’si 30’un üzerinde olmak ameliyatı için yeterli bir koşul değildir. Aynı zamanda yandaş sağlık sorunları olması gerekir. Bu yandaş sağlık sorunları; Sleep Apne (Uyku apnesi), horlama, Reflü, hipertansiyon, tip 2 diyabet hastalığı, karaciğer yağlanması, safra kesesi taşı, polikistik over hastalığı, Lomber disk hernisi, gonartroz (dizde kireçlenme) gibi hastalıklardır. Eğer kişinin VKİ’si 30 Kg/m2’nin üzerinde ve yandaş hastalığı da varsa obezite ameliyatı ve özellikle tüp mide ameliyatı için uygun kiloda demektir.

Ameliyata engel bir sağlık sorunu yok ve kilo vermek için diyet, spor gibi bir veya birkaç yöntemi uygulayan kişi eğer kilo veremiyorsa veya kilo verip tekrar tekrar alıyorsa obezite ameliyatı uygulanabilir. Tüp mide ameliyatı için başka bir kaba ölçüm yöntemi de şu şekilde açıklanabilir. Eğer 160 cm veya daha kısa boyda isek ve en az 20 kg fazlamız var ise tüp mide ameliyatına uygun olabiliriz. Eğer 170 cm boy ve 95 kg ve daha yüksek isek yine tüp mide ameliyatı yapılabilir demektir. Tüp mide ameliyatı kesin ve etkili kilo verdiren bir cerrahi yöntem olduğu için daha düşük kiloda olan kişiler için tavsiye edilmez.

Tüp mide ameliyatı kilo fazlalığı olması dışında yağ oranlarıda önemlidir. Vücut normal yağ oranları cinsiyete ve yaşa göre değişmektedir. Diyelim ki 20 yaşındaki bir erkekte normal yağ oranları %10-%20 aralığında iken; aynı yaştaki bir kadın için bu rakamlar %18-28 civarı da olmaktadır. Bu nedenle aynı kiloda ve aynı boyda olan ve cinsiyetleri de aynı olan kişiler değerlendirirken vücut yağ oranları da dikkate alınmalıdır. Özellikle aktif spor yapan kişilerde kilo fazlalığı olup aynı zamanda normal yağ oranları olabilir. BU dikkate alındığın da VKİ ile birlikte yağ oranlarıda dikkate alınmalıdır.

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?