Tüp Mide Ameliyatı İle Bir Ayda Kaç Kilo Veririm?

Tüp Mide Ameliyatı İle Bir Ayda Kaç Kilo Veririm?

Tüp Mide Ameliyatı İle Bir Ayda Kaç Kilo Veririm?

Tüp mide ameliyatı ile önce hızlı kilo verme olur takiben daha yavaş kilo verilir. Bu nedenle ameliyat sonrası hızlı kilo verimi sürekli olarak devam etmez. Bunu kabaca şu şekilde ifade edebiliriz. Ameliyattan sonra ilk ay vücut ağırlığının %10’u verilir. Diyelim ki 100 kilo mile ameliyata giren kişi ilk aya 10 Kg civarında verir ikinci aya %7 civarında ve 3. Ay %5 civarında kilo verilir. 100 Kg ile ameliyat olan kişi 3 ayın sonunda 20-25 kg kadar kilo vermiş olur. Ameliyat olan kişinin boy uzu7nluğu ve buna bağlı ideal kilosuda önemlidir. Bu nedenle hedef olan ideal kiloya ulaşmak olduğu için farklı boy uzunluğuna sahip kişiler farklı miktar ve hızlarda kilo vereceklerdir.

Ankara tüp mide ameliyatı ile bir ayda hızlı kilo verilmesinin bir sebebi vücutta birikmiş olan barsak idrar yolları içeriklerinin atılması ve fazla ödemin çözülerek sıvı olarak atılmasıdır. Bu nedenle ilk ay önce sıvı kaybı olur, yağ kaybı az olur, fakat sonraki aylarda gittikçe kaybedilen kilolar %90 yağdan olmaktadır. Kilo vermedeki esas hedef olan fazla yük oluşturan yağ dokusunun küçülmesi olduğu için ilk aydan sonraki verilen kilolar daha etkili kilolardır. İlk ayda verilen kilolar ödem nedeniyle olduğu için özellikle yüzde küçülme fark edilir. Yüzdeki ilk küçülme kilo kaybı değil ödem çözülmesidir.

Tüp mide ameliyatı ile birinci ayda kaç kilo verilir sorunun en iyi cevabı fazla kiloların en fazla verildiği ay olduğudur. Tüp mide ameliyatı sonrası ilk ay fazla kilo verilmesi ameliyat olan için sevindirici bir durumdur. Ancak bunun daha sonraki aylarda yavaşlayacağı hatta ara ara durmalar olacağı bilinmelidir. Tüp mide ameliyatı olan kişi bir an önce fazla kilolarda kurtulmak için sabırsızlık içinde olabilir. Ancak çok hızlı ve fazla kilo vermek sağlıklı bir durum değildir. Normal hızında ve dengeli kilo vermek en iyisidir.

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?