Tüp Mide Ameliyatı İle Kaç Kilo Verilebilir?

Tüp Mide Ameliyatı İle Kaç Kilo Verilebilir?

Tüp Mide Ameliyatı İle Kaç Kilo Verilebilir; Tüp mide ameliyatı, kişinin ideal kilosuna ulaşması hedeflenir. İdeal kilo yaşla birlikte değişmektedir. Örnek vermek gerekirse 160 cm boyunda 30 yaşındaki bir kişinin ideal kilosu 60 kilogram civarındadır.

Tüp Mide Ameliyat olacak kişinin ameliyat öncesi kilosuna göre kilo verme hızı değişir ve ideal kilosuna yaklaştıkça yavaşlayan bir kilo verme süreci olur. Örneğin 130 kilo ile ameliyat olan 170 santimetre boyundaki bir kişi 70 kilogram civarına düştüğünde kilo vermesinin durması beklenirken, 110 kilo ile ameliyata giren kişinin de aynı şekilde 70 kilogram civarında kilo vermesinin durması beklenir. Verilecek kilo kişinin ameliyat öncesi kilosuna göre değişir. ancak hedeflenen kilo her zaman ideal kilo civarında veya altında olmalıdır.

Ameliyat sonrası ilk aylar hızlı bir kilo verilir. Örneğin 130 kilo ağırlığında olan bir kişi ilk ay 15 kilo civarında kilo vermesi beklenir.  İkinci ay ise 10 kilo, takip eden aylarda ise 5 kilo vermesi normaldir. Bu şekilde toplam verilecek kilonun yarısı ilk 4 ay içinde kalan yarısı ise devam eden 8 aylık süreç içinde verilir. 1. yıl ile 2. yıl arasında kilo verme durur veya çok azalır. Genellikle bu süre içinde kilo sabitlenir.

2. yıldan sonra ise %5 yüzde 15 arasında tekrar kilo alma olur. Ancak, diyelim ki 120 kilo ile ameliyat olan bir kişi ilk 4 ayda 90 kiloya 1 yılda ise 60 kiloya kadar düştü. 1. yıldan sonra kilosu sabit kalır 2. yıl ile 5 yıl arasında 5 ile 10 kilo arasında değişen kilo alabilir.

Eğer dikkat edilirse kilo alınmayabilir hatta kilo verilebilir.

Bu durum kişiden kişiye değişebilir. O nedenle tüp mide ameliyatından sonra verilecek kilo kişilerin özelliklerine göre değişir. Hatta, ameliyatı yapan cerrahın yöntemine, kullanılan ölçü tipine göre değişiklikler gösterebilir.

32 ile 40 French ebatlarında Genellikle tüp mide ameliyatında Tüpler kullanılır. Bu ölçüler santimetre olarak ifade edildiğinde 1.2 cm ile 1.8 cm arasında değişir. Hangi tüpün kullanılacağına Cerrah kendi bilgi ve deneyimine göre karar verir.

Ameliyat olan kişi başka sağlık sorunları taşıyorsa, örneğin anoreksiya nevroza dediğimiz yemek yeme bozukluğu varsa beklenenden fazla kilo verebilir. Tüp mide ameliyatından sonra aşırı kilo verme beklenen bir durum değildir. Bu durum çok çok nadir görülür.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe Sorunu

tüp mide ameliyatı ankaraTüp Mide Ameliyatı olduktan sonra kilo verememe söz konusu değildir. Eğer kilo verilemiyorsa o zaman midenin olması gerekenden büyük bırakıldığı ihtimali söz konusudur.

Diyelim ki, 120 kilo ile ameliyat olan bir kişi 100 kilonun altına inemedi. Bu pek mümkün bir durum değildir.

Ancak aşırı yeme bozukluğu olan, sürekli alkol alan, fazla miktarda çikolataya tüketen kişilerde bu durum ameliyattan sonra da devam ederse yeterince kilo veremeyebilir.

Tüp mide ameliyatı ile kilo vermeyi belirleyen pek çok faktörden birkaçı spor yapmak, bol su içmek, lokmaları iyi çiğnemek gibi durumlardır.

Eğer hasta lokmaları iyi çiğniyor, düzenli yürüyüş yapıyor, günde en az 1,5 litre su içiyor ise rahatlıkla ideal kilosuna ulaşması beklenir.

 

 

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?