Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Tüp mide ameliyatı uygulanacak kişinin vücut kitle indeksi dediğimiz ve obeziteye belirten kriterlere göre en az 35 kilogram bölü metrekare ölçülerinde olmalıdır. Eğer kişi 35 kilogram bölü metrekarenin üzerinde Vücut kitle indeksine sahip ve bir adet yandaş hastalığı bunlar Safra kesesi taşı, karaciğer yağlanması, kan yağları yüksekliği, hipertansiyon, diyabet, yumurtalık kistleri, dizlerde kireçlenme yani artroz, bel fıtığı gibi şikayetler birlikte bulunuyorsa obezite cerrahisi için uygundur. Eğer kişinin vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde ise herhangi bir yandaş hastalığı olmasa da obezite cerrahisi uygulanabilir.

Tüp mide ameliyatı uygulanacak kişinin ameliyata engel yani anestezi almasına engel bir sağlık probleminin olmaması gerekir. Örneğin anestezi kaldıramayacak kadar İleri düzey kalp yetmezliği, ileri düzey böbrek yetmezliği, kanser rahatsızlığı, aktif kanser durumu olması halinde, aynı zamanda şizofreni gibi tedavi edilemeyen psikiyatrik problemleri olan ya da ruhsal olarak bu ameliyatın sonuçlarını kaldıramayacak kişilere obezite cerrahisi yani tüp mide ameliyatı yapmamak gerekir tüp mide ameliyatı obezite nedeniyle yapılan bir ameliyattır bu ameliyatta midenin 4/5 i çıkarılmaktadır. Bu nedenle ameliyattan sonra bir miktar yeterince beslenememe durumu olabilir.

Bu nedenle ilave vitamin takviyeleri bazı durumlarda ise protein takviyeleri gerekebilmektedir tüp mide ameliyatı için yaş kriteri Eski dönemlerde 16 ile 65 Yaş olarak belirtiliyordu ancak çocuklarda obezitenin artması nedeniyle 12 yaşında itibaren çocukluk çağında da tüp mide ameliyatı yapılabilmektedir yine 65 yaşın üzerinde ancak genel sağlık durumu bu ameliyatın sonuçlarını tolere edebilecek yani uyum sağlayabilecek ve anestezi açısından sorun teşkil etmeyecek kişilerde de yine yaşlı olmasına rağmen tüp mide ameliyatı yapılabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı yapılacak kişi bazı ilave sağlık sorunlarından kurtulmaktadır. Örneğin Dizlerde artroz yani kireçlenme sorunu olan bir kişi eğer obez ise tüp mide ameliyatı yani mide küçültme ameliyatı olduğunda kilolarını verince dizi ile ilgili sorunları hafifleyecek ve dizine protez ihtiyacı kalmaya bilecektir. Bu nedenle ilave yanında sorunları olan kişilerde obezite nedeniyle tüp mide ameliyatı yapılması ve kurtulmayı hem de ilave sağlık sorunlarının kaybolmasına neden olacaktır.

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?