Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp mide ameliyatı tüm dünyada obezite nedeniyle yapılan ameliyatların yüzde yetmişini oluşturmaktadır. Bu haliyle en sık yapılan obezite ameliyatıdır. Bunun başlıca sebebi diğer obezite ameliyatlarına göre uygulanması daha kolay sonuçları da beklenen kilo kaybını karşılayacak düzeydedir. Tüp mide ameliyatı  sadece midenin % 75-80’inin diklemesine kesilmesi ve dikilmesi ile gerçekleşir. Diğer obezite ameliyatlarında ise, mide ile birlikte ince bağırsaklarda da kesi ve birleştirme işlemleri yapılması gerekir. Bu nedenle diğer obezite ameliyatlarına tüp mide ameliyatından daha riskli ameliyatlardır diyebiliriz. Ameliyat süresi olarak karşılaştırıldığında tüp mide ameliyatı 30 ile 40 dakika gibi bir sürede tamamlanabilirken, diğer Mide küçültme ameliyatı 1 ile 3 saat arasında bir sürede gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle tüp mide ameliyatının avantajları çok fazladır.

Tüp mide dışındaki obezite ameliyatları, bu nedenle daha uzun süre ameliyat masasında kalmayı ve buna bağlı komplikasyonlar gelişme olasılığını artırabilmektedirler. Uzun süre ameliyat masasında kalınması tromboemboli gelişme olasılığını arttırmakta, kardiyo vasküler stabilizasyonu olumsuz etkileyebilmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra gelişebilecek sorunlar, mide bypass ameliyatlarına göre daha kolay üstesinden gelinebilecek sorunlardır. Bunlardan en sık ve en endişe verici olanı mide kaçağıdır. Mide kaçağı endoskopi işlemi ile stent konularak kontrol altına alınabilmektedir. Oysaki mide bypass ameliyatlarından sonra mide ya da ince bağırsak birleşme yerlerinden kaçak olduğunda sadece stentleme işlemi ile sorunun çözülmesi her zaman mümkün olmamaktadır.

Kilo verme açısından tüp mide ameliyatı avantajları diğer ameliyatlarla karşılaştırıldığında, tüp mide ameliyatı etkili kilo kaybı sağlamaktadır. Dünya Obezite Cerrahisi Derneği’nin kriterlerine göre, bir yılda fazla kiloların kaybı yüzdesinin 50’nin üzerinde olması başarı olarak kabul edilmektedir. Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse; 160 santimetre boyunda olup 120 kilo ağırlığındaki bir kişinin 60 kilogram fazlalığı olduğunu kabul edelim. Eğer bu kişi bir yılda 30 ya da daha fazla kilo verdiğinde, başarı olarak kabul edilmektedir. Ancak pek çok hasta tarafından bu kadar kilo kaybı yeterli kabul edilmemektedir. Yaptığımız ameliyatlardan sonra genellikle çok daha fazla kilo kaybı olduğunu gözlemliyoruz. Aynı örnekteki gibi 120 kilodan hastalarımızın çoğunun 60 kilo ile 70 kilo arasında bir ağırlığa düştükleri görülmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra aşırı kilo kaybı hemen hemen hiç gözlenmez. Çünkü ameliyattan sonraki ilk ay iki kaşık çorba veya 2 adet köfte ile doyabilen kişi bir yıl olduğunda yarım kase çorba veya beş-altı tane köfteyi yiyebilmektedir. Bu da verilen kilonun süreç içinde azalmasını ve ideal kiloya gelindiğinde durmasını sağlamaktadır. Tüp mide ameliyatının diğer bir avantajı genç yaşlarda olunduğunda, ileriki dönemlerde ince bağırsaklara ait herhangi bir sorun yaşanmamasıdır. Genç yaşta ameliyat olunduğunda, ileride gebelikle ilgili herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Aksine fazla kilolar verildiği için, daha sağlıklı bir gebelik geçirilecektir.

Sonuç olarak tüp mide ameliyatı obezite nedeniyle yapılan en sık ve en etkili ameliyatlardandır. Uygulanması daha kolay, takibi daha kolay, sonuçları daha öngörülebilen ameliyatlardır.

Tüp mide ameliyatı hakkında kapsamlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?